Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

800 tys. euro odszkodowania za 7 lat więzienia

0
Podziel się:

51-letni dziś Loic Secher, były robotnik rolny, padł dziewięć lat temu ofiarą błędu wymiaru sprawiedliwości.

800 tys. euro odszkodowania za 7 lat więzienia
(Willeecole/Dreamstime)
bESIXVDp

Francuz, który spędził w więzieniu siedem lat w wyniku fałszywego oskarżenia o gwałt na nieletniej, otrzyma niemal 800 tys. euro odszkodowania - podało radio France Info. Obrońcy ofiary sądowej pomyłki domagali się trzykrotnie wyższej sumy.

Sąd apelacyjny w Rennes na zachodzie Francji potwierdził, że 51-letni dziś Loic Secher, były robotnik rolny, padł dziewięć lat temu ofiarą błędu wymiaru sprawiedliwości. Skazany pod zarzutem gwałtu i przemocy seksualnej na nieletniej, mężczyzna spędził za kratkami siedem lat i trzy miesiące.

Sędziowie przyznali mu odszkodowanie w wysokości 797 tys. euro, w tym 197 tys. za straty materialne i 600 tys. euro za straty moralne. Jak podkreślała przed sądem obrończyni mężczyzny, w trakcie pobytu w więzieniu doznał on przemocy fizycznej i agresji seksualnej ze strony współwięźniów, co doprowadziło go do próby samobójczej, a także podjęcia głodówki w zakładzie karnym.

bESIXVDr

_ - Po 3872 dniach (...) wołania o swoją niewinność, mogę w końcu swobodnie mówić o tej okrutnej próbie, której poddano mnie i moją rodzinę _ - powiedział Secher po swoim uniewinnieniu.

Secher wyszedł z więzienia w 2010 roku po tym, jak unieważniono skazujący go wyrok. Definitywnie oczyszczono go z zarzutu popełnienia gwałtu w styczniu 2011 roku w wyniku ponownego procesu.

Media nad Sekwaną zauważają, że jest to jedno z najwyższych odszkodowań przyznanych indywidualnej osobie w historii francuskiego sądownictwa. Zarazem jednak wspomniana kwota jest znacznie niższa od tej, której żądali od sądu adwokaci Sechera, czyli 2,4 mln euro.

Secher został skazany w 2003 roku na 16 lat pozbawienia wolności za rzekomy gwałt i przemoc seksualną, o których popełnienie oskarżyła go 14-letnia Emilie. Nastolatka wycofała swoje zarzuty pięć lat później. Mężczyzna bronił od początku swojej niewinności i nigdy nie przyznał się do winy.

bESIXVDx
Czytaj więcej w Money.pl
Ciasteczka i wycieczki. Oto prezydencki biznes Wyprawa śladami ulubionych miejsc francuskiego prezydenta czy ciasteczka z jego podobizną - to atrakcje czekające na odwiedzających Tulle .
Obcinali brody i włosy. Grozi im 20 lat więzienia Sąd w stanie Ohio uznał, że grupa szesnastu członków radykalnego odłamu amiszów jest winna _ przemocy motywowanej nienawiścią _
Zapłacimy 24 tys. zł rocznie za cudze zbrodnie Warunki osadzenia byłyby takie same jak innych skazanych, choć na pewno trzeba będzie izolować Serba od innych więźniów. Wykonywanie kary kontrolowałby Międzynarodowy Czerwony Krzyż.
bESIXVDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)