Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

6-latki w szkołach. PSL wprowadzi dyscyplinę w sprawie referendum?

0
Podziel się:

- Będę wnioskował w imieniu prezydium klubu o dyscyplinę w tej sprawie - powiedział Jan Bury, ale kilku posłów może się wyłamać.

6-latki w szkołach. PSL wprowadzi dyscyplinę w sprawie referendum?
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bELabvIl

Szef Klubu PSL Jan Bury zapowiada wniosek o dyscyplinę w głosowaniu nad referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Mimo to dwóch posłów deklaruje, że będą za referendum, a jeden się waha. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie za dwa tygodnie.

Przeciwko obywatelskiemu wnioskowi o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest rząd oraz Platforma Obywatelska. Poparcie zapowiadają kluby opozycji.

Sejm debatował nad wnioskiem wczoraj, głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie (6-8 listopada). Koalicyjny PSL w debacie zapowiedział konsultacje dotyczące referendum.

bELabvIn

W klubie PSL opinie w sprawie referendum są podzielone. Większość posłów przychyla się do głosowania wspólnie z PO - przeciw wnioskowi. Jednak dwóch posłów - Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski zadeklarowało poparcie dla referendum. Mirosław Pawlak, w obliczu wprowadzenia dyscypliny klubowej w głosowaniu, waha się.

Według Dąbrowskiego nie powinno się wprowadzać obowiązku szkolnego dla sześciolatków póki nie ma pewności, że wszystkie szkoły są przygotowane na ich przyjęcie. - _ Nie można eksperymentować na dzieciach _ - argumentował.

- _ Mamy problem. Bez tych trzech głosów koalicja nie ma większości. Pawlaka się raczej uda przekonać, ale z pozostałymi dwoma będzie ciężko _ - powiedział polityk z kierownictwa PSL.

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że po sejmowej debacie są dwa tygodnie na refleksję. Pytany, czy przed głosowaniem nad wnioskiem o referendum będzie wprowadzona dyscyplina, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie na posiedzeniu klubu za dwa tygodnie.

bELabvIt

- _ Będę wnioskował w imieniu prezydium klubu o dyscyplinę w tej sprawie _ - dodał szef klubu ludowców. Również europoseł PSL Jarosław Kalinowski jest za wprowadzeniem dyscypliny. - _ Polityka to gra zespołowa. Jeśli koalicja przegra głosowanie, to przegra również PSL _ - argumentował szef Rady Naczelnej Stronnictwa.

Mimo deklaracji Burego n temat dyscypliny Eugeniusz Kłopotek podkreślił, że koalicja nie może liczyć na jego głos, bo w tej sprawie _ nie ma miejsca na dyskusję _. - _ Przysięgałem na wierność nardowi i konstytucji, a nie Platformie _ - zaznaczył poseł.

Nieprzejednany jest również Andrzej Dąbrowski, który tłumaczył, że nie może się wycofać z wcześniejszej, publicznej deklaracji o poparciu referendum.

Mniej zdecydowanym tonem mówi Mirosław Pawlak, który podkreślił, że na posiedzeniu klubu będzie okazja do dyskusji, a decyzja o dyscyplinie - jak zauważył - jeszcze nie zapadła. - _ Jeśli będzie dyscyplina - trzeba być konsekwentnym _ - dodał.

bELabvIu

Pawlak pokreślił, że jako nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem jest zwolennikiem powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, a także przywrócenia szkolnictwa zawodowego. We wniosku o referendum jest też zawarte pytanie: _ Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: osiem lat szkoły podstawowej plus cztery lata szkoły średniej? _.

Polacy w referendum mieliby odpowiedzieć na pięć pytań, z których najważniejsze brzmi: Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną, podkreślił w czwartek w Sejmie, że w Polsce szkoły podstawowe z wielu powodów nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Przekonywał, że potwierdzają to nie tylko rodzice, ale także w swym najnowszym raporcie NIK.

Według szefowej MEN Krystyny Szumilas referendum oznacza _ niepewność nauczycieli, uczniów co do ich przyszłości _. Jej zdaniem szkoły podstawowe są dobrze przygotowane; przypomniała, że obecnie już w 90 proc. z nich sześciolatki się uczą. _ Pół miliona rodziców od 2009 r. zdecydowało się wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, oni zaufali szkole. Prawie 90 proc. rodziców mówi o tym, że szkoła dobrze opiekuje się ich dzieckiem _ - mówiła minister edukacji.

Koalicja PO-PSL w liczy obecnie 232 głosy. Większość sejmowa to 231 głosów. Przy 100 proc. frekwencji utrata nawet dwóch głosów może oznaczać, że wniosek o referendum zostanie przyjęty.

bELabvIv

Ideę referendum ws. sześciolatków popierają kluby opozycyjne, przedstawiciele koła poselskiego Inicjatywa Dialogu oraz posłowie niezrzeszeni Jarosław Gowin, Przemysław Wipler, John Godson i Jacek Żalek. Wśród posłów niezrzeszonych są jeszcze Ryszard Kalisz, Wanda Nowicka i Jarosław Jagiełło.

Czytaj więcej w Money.pl
6-latki w szkole. Sejm nie zajmie się referendum - _ Był drobny brak formalny i zwróciliśmy się do wnioskodawców o jego uzupełnienie. Ten brak został uzupełniony i obecnie jest nadany numer druku sejmowego _ - poinformowała marszałek Ewa Kopacz.
Będzie referendum w sprawie wieku szkolnego? Posłowie debatowali prawie siedem godzin. Według rządu sześciolatki w szkołach to szansa dla nich na lepsze życie.
Oceniono gotowość szkół do przyjęcia 6-latków Ocenione zostały kwalifikacje nauczycieli, standardy nauczenia, a także formy wsparcia samorządów.
bELabvIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)