Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janusz palikot
11.10.2010 13:44

47 postępowań z krzyżem w tle. Reszta umorzona

Nie wszczęto śledztwa m.in. z zawiadomienia złożonego przez Janusza Palikota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od połowy lipca do początku października prokuratura prowadziła lub prowadzi 47 postępowań w związku z manifestacjami organizowanymi pod Pałacem Prezydenckim przed ustawionym tam do połowy września krzyżem - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Jak powiedziała rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Monika Lewandowska, spośród 47 spraw sześć jest nadal w toku, w przypadku sześciu kolejnych skierowano do sądów akty oskarżenia, jest też jeden wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. _ - Pozostałe postępowania zakończyły się umorzeniem lub odmową wszczęcia śledztwa _ - dodała Lewandowska.

Prokurator dodała, że skierowane do tej pory do sądów rejonowych akty oskarżenia dotyczą znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

Jak poinformowała prokuratura, umorzona została m.in. sprawa mężczyzny, który w połowie sierpnia zbezcześcił tablicę na Pałacu Prezydenckim, rzucając w nią słoikiem z nieczystościami - powodem umorzenia była stwierdzona niepoczytalność sprawcy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;pis;krzyz;powinien;stac;przed;palacem;prezydenckim,145,0,689809.html) Prezes PiS: Krzyż powinien stać przed Pałacem Prezydenckim

Umorzeniem, wobec braku znamion czynu zabronionego, zakończyła się też sprawa mężczyzny, który przyszedł pod Pałac Prezydencki z granatem i groził przeciwnikom przeniesienia krzyża. Granat był rozbrojony, nie znaleziono też żadnego ładunku wybuchowego. Obie te sprawy umorzono w drugiej połowie września.

Za wykroczenie została uznana sprawa przeciw mężczyźnie, który w drugiej połowie sierpnia dzwonił na alarmowy numer 112, informując o bombie w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Prokuratura skierowała tę sprawę do postępowania wykroczeniowego przed sądem rejonowym.

Inne sprawy zakończyły się odmową wszczęcia śledztwa. Prokuratorzy odmówili na przykład wszczęcia śledztwa z zawiadomienia posła Janusza Palikota, dotyczącego _ publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na przynależność narodową i nawoływania do nienawiści na tle różnic religijnych _.

Odmową wszczęcia postępowania zakończyło się także zawiadomienie dotyczące _ przekroczenia uprawnień przez prezydenta poprzez wywieszenie niegodziwej tablicy _.

Krzyż, ustawiony 15 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim w czasie żałoby po ofiarach katastrofy smoleńskiej, został w połowie września przeniesiony do pałacowej kaplicy.

Prokuratura odmówiła też wszczęcia postępowania w sprawie _ zabrania krzyża sprzed pałacu _.

Umorzeniem zakończyło się z kolei - jak podała prokuratura - postępowanie dotyczące _ zmuszania dziennikarki do wydania aparatu fotograficznego _. Wcześniej media informowały już o umorzeniu innego śledztwa w sprawie podejrzenia znieważenia uczuć religijnych przez publiczne prezentowanie krzyża oklejonego pustymi puszkami po piwie marki Lech.

W toku są natomiast kolejne śledztwa dotyczące naruszenia nietykalności funkcjonariuszy, prokuratura bada również niektóre sprawy dotyczące podejrzenia znieważenia ze względu na przynależność wyznaniową i obrazę uczuć religijnych.

Wszystkie 47 spraw, zgodnie z właściwością miejscową, trafiło do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t110904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obroncy;zloza;pozew;za;kradziez;krzyza,191,0,676799.html) Obrońcy złożą pozew: _ za kradzież krzyża _ Protestujący przeciwko usunięciu krzyża przed Pałacem Prezydenckim zapowiadają, że na Krakowskim Przedmieściu stanie dziś 96 krzyży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t110879.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krzyz;wciaz;dzieli,124,0,676732.html) Krzyż wciąż dzieli Obrońcy krzyża zapowiadają, że nie odejdą sprzed Pałacu Prezydenckiego. Politycy PiS mówią o skandalu i powrocie praktyk rodem z PRL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t100669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/46;proc;polakow;przeciw;zabraniu;krzyza;na;pielgrzymke,13,0,689677.html) 46 proc. Polaków przeciw zabraniu krzyża na pielgrzymkę Zwolennicy zabrania krzyża na pielgrzymkę stanowią 43 proc.
Tagi: janusz palikot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz