Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kierowcy
09.08.2010 08:25

44 osoby zginęły na drogach w "Weekend bez ofiar"

Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

*542 osoby zostały ranne w 308 wypadkach - to bilans minionego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców. Przez trzy dni trwała ogólnopolska akcja _ Weekend bez ofiar _. *

Akcję Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa _ Weekend bez Ofiar _ zorganizowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inicjatywa miała zwiększyć wiedzę kierowców na temat bezpieczeństwa na drogach.

_ - Niestety w ten weekend zginęło w wypadkach więcej osób niż w poprzednie wakacyjne weekendy. Wielu kierowców nie wzięło sobie do serca apeli związanych z akcją _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

W pierwszy lipcowy weekend na drogach zginęło 26 osób, w drugi - 33, w kolejny - 32 osoby. Przez cały lipiec śmierć na drogach poniosło 326 osób, w sierpniu - już 87.

Jak powiedział Sokołowski, na drogach było duże natężenie ruchu. _ - Kierowcy spieszyli się, wyprzedzali na trzeciego, wymuszali pierwszeństwo. Policjanci wielokrotnie interweniowali w takich sytuacjach; nie mogli być jednak wszędzie _ - podkreślił rzecznik. Jego zdaniem weekendowa akcja jest dowodem na to, że w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach _ trzeba jeszcze wiele zrobić _.

W ramach akcji kierowcy, wysyłając sms na numer 70567 - koszt 50 gr - z kodem województwa, mogli otrzymać zwrotnym sms-em informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach. Kody można było znaleźć na stronie internetowej www.WeekendBezOfiar.pl.

W weekend zorganizowane zostały też pikniki edukacyjne. Można było spróbować swoich sił m.in. na komputerowych symulatorach jazdy a ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy, psychologowie transportu doradzali, jak opanować stres w chwili wypadku.

Na autostradzie A2 w Strykowie zorganizowana została symulacja karambolu drogowego. Wzięły w niej udział służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Z policyjnych danych wynika, że właśnie w lipcu i w sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków. Główną ich przyczyną jest nadmierna prędkość. Tylko w 2009 roku policjanci zatrzymali do kontroli około 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/2;5;procent;kierowcow;prowadzi;po;narkotykach,89,0,649049.html) 2,5 procent kierowców prowadzi po narkotykach Odurzonych młodych ludzi za kierownicą przybywa. Najczęściej mają do 25 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/drakonskie;kary;wystrasza;pijanych;kierowcow,115,0,638835.html) Drakońskie kary wystraszą pijanych kierowców? Jeśli pijany spowoduje ciężki wypadek, sąd będzie musiał mu zabrać prawo jazdy do końca życia.
Tagi: kierowcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz