Notowania

Przejdź na
wybory 2011
15.07.2011 06:00

38 proc. Polaków: "Wybory mogłyby być sfałszowane"

65 proc. Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania dwudniowego głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imagestock/iStockphoto)

65 proc. Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania dwudniowego głosowania. 16 proc. uważa, że wszystkie głosowania powinny się odbywać przez dwa dni - wynika z sondażu CBOS.

Według 14 proc. badanych niektóre głosowania powinny być dwudniowe, 5 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. Jednocześnie 65 proc. ankietowanych jest zdania, że wprowadzenie dwudniowego głosowania jest kosztowne, a tak naprawdę nie zwiększy istotnie frekwencji.

Według 29 proc. respondentów wprawdzie dwudniowe głosowanie to dodatkowe koszty, jednak warto je ponieść, aby zwiększyć możliwość udziału obywateli w wyborach. 6 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

CBOS pytał także badanych o obawy związane w wprowadzeniem dwudniowego głosowania. Badanym w sondażu postawiono pytanie: _ Mówi się czasem o niebezpieczeństwie nadużyć, a nawet fałszerstw wyborczych związanych z możliwością głosowania przez 2 dni. Czy widzi Pan/i tego rodzaju zagrożenie? _. Na tak postawione pytanie 41 proc. respondentów odpowiedziało, że w praktyce nie ma takiego zagrożenia. Według 38 proc. ankietowanych - takie zagrożenie jest bardzo realne. 12 proc. - ma ambiwalentną opinię w tej sprawie, a 9 proc. - w ogóle nie ma zdania.

CBOS spytał także Polaków, czy gdyby najbliższe wybory odbywały się przez dwa dni, wzięliby w nich udział. Spośród osób deklarujących udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych, 68 proc. oddałoby głos _ raczej w niedzielę _; 23 proc.- _ raczej w sobotę _; 9 proc. ankietowanych nie ma zdania.

O to, czy wzięłyby udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych - gdyby czas trwania głosowania wydłużono do dwóch dni - pytane były także osoby, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach do parlamentu. Spośród nich 34 proc. odpowiedziało: _ zdecydowanie nie _, 18 proc.: _ raczej nie _. _ Na pewno tak _ - powiedziało 12 proc. badanych, _ raczej tak _ - 23 proc. Według 13 proc. respondentów - _ trudno powiedzieć _.

Według CBOS uzyskane wyniki wskazują, iż wydłużenie głosowania do dwóch dni rzeczywiście mogłoby zachęcić do uczestnictwa w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu część osób niezmierzających brać w nich udziału.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaskakujace;wyniki;sondazu;dla;partii;tuska,98,0,828258.html) Zaskakujące wyniki sondażu dla partii Tuska CBOS: W maju PO wyraźnie poprawiła wynik, PiS straciło zwolenników. Notowania trzech najsilniejszych partii są zbliżone do tych z początku roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyborach;samorzadowych;bedzie;lepiej;zobacz;sondaz,208,0,744400.html) Po wyborach samorządowych będzie lepiej? Zobacz sondaż Spodziewa się tego połowa ankietowanych przez CBOS.
Tagi: wybory 2011, wybory, dwa dni, cbos, sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz