Notowania

Przejdź na
wyłudzenie
28.12.2009 18:45

35 osób podejrzanych w sprawie wyłudzenia 4 mln złotych

Akt oskarżenia ma wkrótce trafić do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(1974caca/CC/Flickr)

Poznańska prokuratura postawiła zarzuty 35 osobom w sprawie wyłudzeń z banków i firm leasingowych. Rozbita przez Centralne Biuro Śledcze grupa przestępcza miała wyłudzić ponad 4 mln zł.

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak, podejrzanym postawiono 175 zarzutów. Akt oskarżenia ma wkrótce trafić do sądu.

_ - Szefem i mózgiem grupy przestępczej był zatrzymany w sierpniu ubiegłego roku Leszek M., mieszkaniec Gostynia. On oraz jego najbliżsi współpracownicy posiadali wiedzę na temat dokumentacji i procedur obowiązujących w instytucjach udzielających kredytów. Mieli także w tych instytucjach niezbędne kontakty. Kolejni członkowie grupy zajmowali się fałszowaniem i kompletowaniem dokumentów _ - powiedział Borowiak.

Podejrzani zajmowali się też werbowaniem podstawionych kredytobiorców, tzw. słupów. Byli to przede wszystkim bezrobotni, którzy za kilkaset złotych firmowali swoimi nazwiskami wnioski kredytowe. Po przyznaniu kredytu odbierali gotówkę i przekazywali ją organizatorom oszustw.

Dziewięciu podejrzanych w tej sprawie dobrowolnie poddało się karze. Na poczet przyszłych kar lub roszczeń oficerowie śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości niemal 5 mln zł.

Dowody przestępstw zebrane przez policjantów CBŚ w trakcie śledztwa świadczą o tym, że podejrzani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Za kierowanie grupą, oszustwa i wyłudzenia grozi kara nawet 10 lat więzienia.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wyłudzenie, leasing, słupy, bezdomni, afera, poznań, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz