Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

2 mln złotych strat z powodu fikcyjnych dostaw stali

0
Podziel się:

Biznesmena z Torunia miał wyłudzać podatek VAT dzięki fikcyjnej dostawie stali z Łotwy. Mężczyźnie postawiono zarzut prania brudnych pieniędzy.

2 mln złotych strat z powodu fikcyjnych dostaw stali
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

2 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności biznesmena z Torunia, który miał wyłudzić podatek VAT dzięki fikcyjnej dostawie stali z Łotwy. Mężczyźnie postawiono zarzut prania brudnych pieniędzy. Wykryto też nieprawidłowości w innych firmach.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i urzędnicy kontroli skarbowej z Bydgoszczy przeprowadzili akcję przeciwko firmom, które brały udział w nielegalnym lub fikcyjnym obrocie wyrobami stalowymi i nie miały zamiaru płacić należnego podatku VAT - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Wśród sprawdzanych firm była m.in. założona w grudniu 2012 r. spółka z Torunia. _ Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach rejestrowych miała ona zajmować się sprzedażą paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych. Przeprowadzone działania CBŚ doprowadziły do ustalenia, że badana spółka w rzeczywistości nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, a jej prezes i zarazem jedyny udziałowiec, to osoba bez majątku, z przeszłością kryminalną _ - powiedział Sokołowski.

Dodał, że spółka miała odegrać rolę _ znikającego podatnika _. Jak ustalono, firma wydała dyspozycję zapłaty za dostawę stali hucie Liepajas Metalurgs z łotewskiej Lipawy. W styczniu huta zadeklarowała dostawę do polskiej spółki za ponad 300 tys. zł. Jednak spółka nie poinformowała o tym w stosownym czasie urzędu skarbowego.

Prezes toruńskiej firmy został zatrzymany 5 kwietnia w Starogardzie Gdańskim. Prokuratura Okręgowa w Toruniu postawiła mu zarzut prania brudnych pieniędzy. Na jego konto miały trafić pieniądze pochodzące z uszczuplenia podatku VAT wynikającego z fikcyjnej dostawy stali - łącznie ok. 8 mln zł.

_ - Środki te po przewalutowaniu podejrzany przekazał za granicę na rzecz łotewskiej huty _ - powiedział Sokołowski. Na obecnym etapie postępowania straty Skarbu Państwa oszacowano na 2 mln zł.

Biznesmen został aresztowany na trzy miesiące. Przez niemal cały ubiegły tydzień policjanci z CBŚ przeprowadzili przeszukania w dziewięciu innych firmach w kilku województwach zajmujących się obrotem stalą. Jak informuje KGP, zabezpieczono dokumentację księgową i zebrano materiał dowodowy, który wskazuje na prowadzenie fikcyjnej działalności przez część badanych podmiotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Podrabiali testamenty i wyłudzali kamienice Łódzcy policjanci zatrzymali 14 osób podejrzanych o udział w gangu.
Gang oszukiwał państwo na podatkach Gang miał rzekomo eksportować towary z Polski do Włoch, a sprzedawał je w kraju i nie odprowadzał podatku VAT.
Wyłudził milion złotych? Policja już... O wyłudzenie 1 mln zł od firm zajmujących się usługami transportowymi jest podejrzany 55-letni mieszkaniec Śremu (Wielkopolskie).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)