Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

250 osób pokrzywdzonych przy pożyczkach. Oszuści przejmowali ich domy

0
Podziel się:

Sporządzony przez poznańską prokuraturę akt oskarżenia w tej sprawie objął 40 osób.

250 osób pokrzywdzonych przy pożyczkach. Oszuści przejmowali ich domy
(Fotolia)

Prawie 250 osób zostało pokrzywdzonych wskutek oszustw przy udzielaniu pożyczek; oszuści mieli przejmować nieruchomości pożyczkobiorców. Sporządzony przez poznańską prokuraturę akt oskarżenia w tej sprawie objął 40 osób.

Sprawę badała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Wśród głównych oskarżonych jest właściciel biura zajmującego się pośrednictwem w handlu nieruchomościami Mariusz T. i notariusz Wioleta D. Grożą im kary do 12 lat więzienia.

Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej rzeczniczka poznańskiej prokuratury Magdalena Mazur-Prus, przedmiotem przestępstw było w sumie 165 nieruchomości, w tym działki budowlane, domy jednorodzinne, mieszkania i gospodarstwa rolne.

Według prokuratury, oskarżeni wykorzystywali nieznajomość przepisów prawa swych ofiar, ich nieporadność życiową lub trudną sytuację życiową. Proponowali im pożyczki, ich zabezpieczeniem były nieruchomości pożyczkobiorców.

_ - Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd już od samego początku: nie sporządzano z nimi umowy pożyczki w formie pisemnej. U notariusza podpisywano za to z nimi np. przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. Gdy poszkodowani pytali, dlaczego jest to taki dokument, wyjaśniano im, że to forma uniknięcia problemów z urzędem skarbowym. W podpisywanym akcie notarialnym było załączane pełnomocnictwo upoważniające pożyczkodawcę do swobodnego dysponowania nieruchomością _ - powiedziała Mazur-Prus.

Jeśli pożyczkobiorca nie spłacał pieniędzy w terminie, tracił prawo do nieruchomości. Osoby podpisujące dokumenty nie otrzymywały własnego egzemplarza, lub otrzymywały umowę bez załączanego pełnomocnictwa.

Mazur-Prus wyjaśniła, że pożyczkobiorcy mieli też problemy ze zwrotem pożyczonych pieniędzy. _ Pomimo próśb nigdy nie otrzymywali od oskarżonych harmonogramu spłaty. Za wpłacane pieniądze były wystawiane dowody wpłaty, ale nie oznaczano w nich, że to zwrot pożyczki. _

_ _

_ Po pewnym czasie pożyczkodawcy otrzymywali do domu dokumenty, z których wynikało, że właścicielem ich nieruchomości jest ktoś inny - nawet nie pożyczkodawca, tylko osoba trzecia _ - wyjaśniła Mazur-Prus.

W akcie oskarżenia zawarto zarzuty dotyczące blisko 430 przestępstw. Wyliczona przez prokuraturę szkoda wyrządzona przestępstwem to ponad 44 mln zł.

Oskarżeni to mieszkańcy Poznania i okolic w wieku 30 do 65 lat. Postępowanie w tej sprawie trwało ponad cztery lata. Akt oskarżenia liczy 750 stron. Dziewięć osób wcześniej dobrowolnie poddało się karze, z czego osiem osób zostało skazanych prawomocnymi wyrokami.

Czytaj więcej w Money.pl
Fala oszustw "na wnuczka" narasta Dziewięć osób ma zarzuty oszukiwania osób starszych tzw. metodą na wnuczka. Grupa wyłudziła ok. 200 tys. zł - poinformowała stołeczna prokuratura.
Druga ofiara szaleńca nie żyje. Zmiana zarzutu Śmierć kobiety spowoduje zmianę zarzutów, jakie usłyszał już 62-latek. Teraz będzie on podejrzany o dokonanie dwóch zabójstw ze szczególnym okrucieństwem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)