Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20 mln zł za katastrofę hali w Katowicach

0
Podziel się:

Ponad dwustu poszkodowanych żąda odszkodowania od Skarbu Państwa. Minęły trzy lata od zawalenia się hali MTK.

20 mln zł za katastrofę hali w Katowicach
(PAP/Andrzej Grygiel)

Ponad dwustu poszkodowanych żąda 20 mln odszkodowania od Skarbu Państwa. 28 stycznia minęły trzy lata od tragicznej katastrofy.

Lawina tzw. wezwań do ugody i wypłaty odszkodowań to skutek grudniowego wyroku Sądu Okręgowego. Odpowiedzialnością finansową obciążył on Skarb Państwa, a nie Międzynarodowe Targi Katowickie. Poszkodowany mężczyzna początkowo domagał się, by zadośćuczynienie solidarnie wypłaciły MTK i państwo. Sąd uznał jednak, że zapłacić powinien Skarb Państwa, który jest właścicielem terenu, na którym stała hala MTK. Spółka dzierżawiła ten teren.

Obecnie około 230 osób, które w różny sposób ucierpiały na skutek katastrofy, zamierza dochodzić swoich praw od Skarbu Państwa.

_ - Po wezwaniu do ugody, sąd wyznacza posiedzenie na którym strony próbują dojść cod porozumienia. Jeśli to się nie uda, sprawa jest rozstrzygana przez sąd w procesie cywilnym _ - mówi Marcin Marszałek, prezes stowarzyszenia Wokanda, które reprezentuje około 40 poszkodowanych. Do kancelarii z Sopotu, Gdyni i Katowic zgłosiło się około 190 osób. One także wystąpiły z roszczeniami do Skarbu Państwa.

_ - Poszkodowani, których reprezentujemy albo stracili kogoś bliskiego w tej katastrofie, albo byli ranni i doznali uszczerbku na zdrowiu lub są to roszczenia za utracone rzeczy podczas zawalenia się hali _- mówi Money.pl Andrzej Car, adwokat z Sopotu.

ZOBACZ TAKŻE:

Wcześniej pozwy o wypłatę odszkodowania kierwane były przede wszystkim do MTK. W katowickich sądach jest łącznie kilkadziesiąt pozwów, złożonych przez poszkodowanych w katastrofie i rodziny ofiar. W zdecydowanej większości stroną powodową jest więcej niż jedna osoba. Łączna kwota żądań wyniosła kilkanaście milionów zł. Część postępowań została zakończona. Sądy zwykle przychylały się do roszczeń, choć zasądzały odszkodowania, zadośćuczynienia i renty w niższej kwocie niż domagali się poszkodowani. _ _

_ Do tej pory udało zakończyć kilkanaście spraw _ - mówi Marszołek. _ Zasądzone odszkodowania od MTK opiewają na sumy od 250 tys. złotych do kilku tysięcy. _

Dwukrotnie, odszkodowanie w wysokości 250 tysięcy złotych zasądzono rodzinom, które w katastrofie utraciły najbliższych. Jeden z mężczyzn, który zginął pod zawalonym dachem hali zostawił żonę i dziecko, druga ofiara katastrofy - żonę i dwójkę dzieci.

Trzy rocznica katastrofy istotna jest także ze względów procesowych._ Złożenie wniosku o ugodę przerywa bieg przedawnienia _- podkreśla Marszołek.

| 28 stycznia 2006 roku podczas międzynarodowej wystawy gołębi pocztowych zawaliła się hala. Zginęło wówczas 65 osób, a 140 odniosło obrażenia. Bezpośrednią przyczyną katastrofy był zalegający na dachu śnieg i lód, który nie był usuwany przez wiele dni. Biegli wskazali także, że hala została zaprojektowana wadliwie i mogła zawalić się w każdych warunkach pogodowych, a nie tylko z powodu zalegającego śniegu i lodu. |
| --- |

Nie jest jednak jednoznaczne, kiedy upływa trzyletni termin przedawnienia składania roszczeń. Zgodnie z przepisami możliwość składania pozwów mija po trzech latach od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się _ o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia _. Zwłaszcza ta druga część przepisu może być w różny sposób interpretowana - oceniają prawnicy. Po 28 stycznia to sami poszkodowani będą musieli wykazać, że sprawa się nie przedawniła.

Reprezentujący poszkodowanych uważają, że ofiary zostały zapomniane przez władze i instytucje. Dlatego stowarzyszenie Wokanda zamierza wysłać w tej spawie list do premiera i prezydenta.

- _ Wszyscy obiecywali wtedy pomoc. Dzisiaj mimo wielkich obietnic decydentów ludzie nie doczekali pieniędzy i muszą o nie walczyć _- mówi Money.pl Marcin Marszołek.

Śledztwo w sprawie katastrofy hali prokuratura zamknęła w lipcu ubiegłego roku. Z ustaleń dochodzenia wynika, że na tragedię złożyły się błędy i zaniechania w fazie projektowania i budowy hali, a także jej użytkowania i nadzoru nad budynkiem. Prokurator oskarżył 12 osób, m.in. byłych szefów MTK i projektantów hali. Proces karny winnych zaniedbań ma się rozpocząć w pierwszym półroczu tego roku.

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)