Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

15 przemytników przywiozło 200 kg kokainy z Dominikany

0
Podziel się:

Czarnorynkowa wartość narkotyków to blisko 20 mln zł.

15 przemytników przywiozło 200 kg kokainy z Dominikany
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

15 osób, które przemyciły z Dominikany 200 kg kokainy, zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Warszawie - poinformowała w piątek Komenda Główna Policji. Czarnorynkowa wartość narkotyków to blisko 20 mln zł.

Grupa przemycała narkotyki do Unii Europejskiej. Akcja śledczych trwała od listopada 2012 r., gdy na Okęciu przechwycono rekordowy przemyt ponad 47 kg kokainy. Funkcjonariusze Izby Celnej zatrzymali wówczas trójkę Polaków powracających z Dominikany.

Policjanci sprawdzili ich powiązania i ustalili, jak działa siatka przemytników. Wynikiem tych działań było zatrzymanie kolejnych 12 osób, w tym kierującego siatką 47-letniego Zbigniewa Z.; pozostali to kurierzy - poinformowała KGP. Przestępców zatrzymano w trzech województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Zbigniew Z. i współpracujący z nim pośrednicy monitorowali w internecie informacje z ofertami sprzedaży narządów do przeszczepu. W ten sposób znajdowali osoby w trudnej sytuacji materialnej, z którymi - najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej - umawiali się na spotkania, by zaproponować pieniądze za przemyt kokainy - wyjaśniła policja.

Następnie kurierzy w 2-3-osobowych grupach wylatywali do Punta Cana na Dominikanie, gdzie przez tydzień korzystali z miejscowych atrakcji. Na koniec pobytu otrzymywali kokainę, którą w bagażach lub przyklejoną do ciała przemycali na różne europejskie lotniska - podała KGP.

Udokumentowano wwiezienie do UE ponad 200 kg narkotyku. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przemytu znacznych ilości kokainy. Za takie przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy zatrzymani zostali aresztowani - podała policja.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobieta na czele największego gangu 70-letnia Paca - przywódczyni klanu - jest analfabetką, nie umie też liczyć. Jednak brak edukacji nie przeszkodził jej w zorganizowaniu największej na Balearach sieci handlu narkotykami.
Narkotyki w UE."Wchodzimy w nową fazę" Nowe technologie mają coraz większe znaczenie w produkcji narkotyków, wzrasta rola internetu w dystrybucji zakazanych substancji, a globalizacja zmienia charakter zorganizowanej przestępczości - to wnioski z raportu dotyczącego rynków narkotyków w UE.
Uciekł ze Szwecji i wpadł w ręce policji Policja zatrzymała Krzysztofa J., który skazany w Szwecji na 10 lat więzienia za przemyt narkotyków nie wrócił z przepustki i ukrywał się w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)