Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

15 kandydatów na prezydenta Słowacji

0
Podziel się:

Za faworyta uchodzi obecny szef rządu Robert Fico.

Robert Fico
Robert Fico (ec.europa.eu)
bEEDYtTp

_ Wybory zostaną przeprowadzone w marcu _ - poinformował rzecznik parlamentu Pavol Chovanec. Do zgłoszenia kandydatury konieczne było zebranie co najmniej 15 tys. podpisów obywateli Słowacji lub uzyskanie poparcia co najmniej 15 deputowanych.

Ostatnia dopuszczana przez konstytucję kadencja obecnego prezydenta Ivana Gaszparovicza upływa 15 czerwca. Spośród piętnastu kandydatów na nowego szefa państwa za faworyta uchodzi obecny szef rządu Robert Fico, który o swoim zamiarze poinformował jeszcze w grudniu.

49-letni Fico, docent prawa i dobry mówca, jest obecnie najpopularniejszym słowackim politykiem. Cieszy się opinią obrońcy interesów mniej zasobnych materialnie warstw społeczeństwa. Wybranie go na prezydenta oznaczałoby upadek jego jednopartyjnego większościowego rządu, co najprawdopodobniej wymusiłoby sformowanie gabinetu przez innego przedstawiciela jego partii Smer-Socjaldemokracja (Smer-SD).

bEEDYtTr

Wśród pozostałych kandydatów są: Milan Kniażko, były minister spraw zagranicznych i jedna z głównych postaci aksamitnej rewolucji, a także były dysydent z czasów komunistycznych i znany z konserwatywnych poglądów polityk Jan Czarnogursky.

Według słowackiej konstytucji uprawnienia głowy państwa mają głównie charakter ceremonialny, ale obejmują także blokowanie zgłaszanych przez parlament bądź rząd nominacji niektórych wysokiej rangi funkcjonariuszy państwowych.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 15 marca. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej co najmniej 50 proc. wszystkich głosów, dwie osoby z najwyższymi wynikami zmierzą się w drugiej turze 29 marca.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEDYtTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)