Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

15-letni haker wspomagał odwet Wikileaks

0
Podziel się

Francuska policja zatrzymała młodego internautę, włamującego się na strony przeciwników portalu.

15-letni haker wspomagał odwet Wikileaks
(timonysuede/CC/Flickr)
bEiKeAhx

Francuska policja zatrzymała na krótko 15-letniego internautę, podejrzanego o włamywanie się na strony internetowe instytucji postrzeganych jako wrogie wobec demaskatorskiego portalu Wikileaks - poinformowały media nad Sekwaną.

Według dziennika _ Le Parisien _, francuski nastolatek miał brać udział w światowej akcji grupy hakerów _ Anonymous _, która mściła się na przeciwnikach portalu założonego przez Juliana Assange'a. Piraci próbowali zablokować strony instytucji bankowych i finansowych, jak Visa, MasterCard i PayPal, które odmówiły realizowania transakcji na rzecz Wikileaks.

Według _ Le Parisien _ wśród obiektów ataków grupy _ Anonymous _ miała być także witryna internetowa byłej kandydatki na wiceprezydenta USA Sarah Palin.

bEiKeAhz

Francuskie media poinformowały, że 15-latka zatrzymano ponad miesiąc temu w jego domu w pobliżu Clermont-Ferrand (środkowa Francja), gdzie mieszka wraz z rodzicami. Po przesłuchaniu i zarekwirowaniu sprzętu komputerowego nastolatka zwolniono. Chłopak może stanąć przed sądem za włamywanie się do systemów informatycznych, za co grozi we Francji nawet do pięciu lat więzienia i 75 tys. euro grzywny.

Według organów śledczych, nastolatek wykazał się dużym talentem, przeprowadzając wiele cyberataków w ramach międzynarodowej operacji zwolenników Assange'a pod kryptonimem _ Riposta _. Jako motyw swojego działania zatrzymany Francuz podał w czasie przesłuchania _ ochronę swobody wypowiedzi _, zagrożonej, jego zdaniem, przez przeciwników Wikileaks. Francuska policja poszukuje innych hakerów podejrzanych o udział w akcji _ Riposta _.

W Wielkiej Brytanii zatrzymano pięciu innych młodych ludzi w wieku od 15 do 26 lat podejrzanych o udział we wspomnianej grupie hakerów _ Anonymous _.

W grudniu ubiegłego roku takie ataki spowodowały czasowe zablokowanie serwerów Visy i MasterCard, a także rządu szwedzkiego. Visa i MasterCard odmówiły przekazywania darowizn na rzecz Wikileaks, a szwedzki wymiar sprawiedliwości wydał za Assange'em list gończy w związku z podejrzeniami przestępstw seksualnych.

bEiKeAhF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t77926.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanie;drecza;informatora;wikileaks,66,0,759106.html) Amerykanie dręczą informatora Wikileaks Amnesty International broni przetrzymywanego przez USA Bradley'a Manninga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t123302.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/skazany;za;dostarczanie;informacji;wikileaks,159,0,756639.html) Skazany za dostarczanie informacji Wikileaks Były bankier Rudolf Elmer został dziś skazany na karę grzywny w zawieszeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t44072.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szwajcarska;tajemnica;bankowa;na;wikileaks,227,0,754915.html) Szwajcarska tajemnica bankowa na WikiLeaks Mają pojawić się informacje o kontach oszustów podatkowych.
bEiKeAia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)