Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Rosji zakażą picia wódki podczas klęsk żywiołowych?

0
Podziel się:

Autorzy pomysłu za przykład stawiają obwód amurski, gdzie dwa lata temu podczas powodzi zakazano sprzedaży alkoholu. Przestępczość w regionie szybko spadła o 30 procent.

W Rosji zakażą picia wódki podczas klęsk żywiołowych?
(anokarina/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Czy w Rosji zakażą sprzedaży alkoholu w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi? Projekt odpowiedniej ustawy został przygotowany w niższej izbie parlamentu, Dumie Państwowej.

Jak pisze gazeta "Izwiestia", autorzy pomysłu wprowadzenia zakazu tłumaczą, że klęski żywiołowe, a nawet tylko ryzyko ich powstania, wywołują u ludzi stres. To zaś, w warunkach swobodnego dostępu do alkoholu, prowadzi do pijaństwa i wzrostu przestępczości.

W tym kontekście podaje się pozytywny przykład obwodu amurskiego, gdzie dwa lata temu podczas powodzi zakazano sprzedaży alkoholu. Przestępczość w regionie szybko spadła o 30 procent.

Wadim Drobiz, ekspert od rynku alkoholowego w Rosji, jest jednak sceptyczny wobec takich planów. Uważa, że jeśli pojawi się zakaz sprzedaży alkoholu, to ludzie szybko znajdą alternatywne rozwiązania: "Pić i tak będą".

Zaś stres spowodowany zakazem sprzedaży alkoholu może - paradoksalnie - prowokować do jeszcze większego spożycia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie przerzucają się na nielegalny alkohol Nie wiadomo jednak na ile rządowe liczby uwzględniają drastycznie rosnące znaczenie czarnego rynku w Rosji.
Kryzys w Rosji uderza w wódkę. Obniżyli ceny Najniższa cena za _ połówkę _ to teraz nieco poniżej 10 złotych. To pierwszy spadek cen od pięciu lat.
Rekordowy spadek produkcji rosyjskiej wódki W 2014 r. wyprodukowano w Rosji w sumie 666 milionów litrów wódek, z czego ponad 3 mln w ogóle nie trafiły do handlu z powodu słabnącego popytu.
prawo na lewo
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)