Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjski generał wydał na bankiet milion USD

0
Podziel się

Wiceszef Federalnej Służby Bezpieczeństwa świętował tak swoje 60. urodziny.

Rosyjski generał wydał na bankiet milion USD
(anokarina/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEhbnjZx

Przyczyną dymisji zastępcy dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
Wiaczesława Uszakowa mógł być rozmach, z jakim ten trzygwiazdkowy generał niedawno świętował swoje 60-lecie - twierdzą rosyjskie media.

Według nich, 29 stycznia Uszakow wydał przyjęcie urodzinowe na 110 osób, za które zapłacił 30 mln rubli (ponad 1 mln dolarów). Odbyło się ono w luksusowej restauracji _ Wietieriok _ przy słynnej Szosie Rublowsko-Uspieńskiej pod Moskwą. Samo wynajęcie sali na wieczór kosztuje tam 2 mln RUB (68 tys. dolarów).

W swojej deklaracji o dochodach za 2009 rok wiceszef FSB podał, że zarobił 3,5 mln rubli, czyli około 120 tys. dolarów.

bEhbnjZz

Swoim gościom Uszakow kazał podać m.in. nogę jagnięcia z rozmarynem i czosnkiem, pielmienie z dzika z borowikami w bulionie, gołąbki z sarny oraz jesiotra astrachańskiego.

Czas umilały im największe gwiazdy rosyjskiej estrady, w tym legendarna Ałła Pugaczowa. Za część kulturalną bankietu generał zapłacił 250 tys. dolarów

[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t41709.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawcy;polowy;przestepstw;to;imigranci,92,0,756572.html) "Sprawcy połowy przestępstw to imigranci"
Dziennik _ Izwiestija _ poinformował, że goście, wśród których było wielu biznesmenów, w tym oligarcha Wiktor Wekselberg, zrewanżowali się Uszakowowi kosztownymi prezentami, w tym kilkoma drogimi zegarkami.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zdymisjonował wiceszefa FSB w miniony poniedziałek. Sekretarz prasowa prezydenta Natalia Timakowa poinformowała, że przyczyną odwołania Uszakowa były _ niedociągnięcia w pracy _ i _ naruszenie etyki służbowej _. Timakowa nie podała szczegółów.

bEhbnjZF

Media w Rosji wiązały dymisję generała z niedawnym przeciekiem dotyczącym zarzutów FSB wobec kierownictwa prokuratury obwodu moskiewskiego i kilku wysokich rangą przedstawicieli obwodowego Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych. FSB oskarżyła ich o osłanianie nielegalnych jaskiń gier w regionie.

Oskarżonych wziął w obronę I zastępca prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Władimir Malinowski, który uchylił postanowienie o wszczęciu śledztwa przeciwko nim, określając je jako _ bezprawne _ i _ nieuzasadnione _. Z decyzją Malinowskiego nie zgodził się Komitet Śledczy FR, który odwołał się od niej do prokuratora generalnego FR Jurija Czajki. Ten jednak utrzymał w mocy decyzję swojego podwładnego.

Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że wywieranie presji na prowadzone w tej sprawie śledztwo jest niedopuszczalne. - _ Prawo jest jednakowe dla wszystkich. Ci, którzy je łamią, powinni ponieść karę. Bez względu na miejsce pracy i zajmowane stanowisko - w prokuraturze, MSW, FSB i innych strukturach państwowych _ - oświadczył prezydent podczas narady kadry kierowniczej organów ochrony prawa Rosji.

bEhbnjZG

- _ Pod żadnym pozorem nie wolno jednak mówić o winie lub niewinności ludzi przed wyrokiem sądu, a tym bardziej wywierać nacisku na śledztwo za pośrednictwem mediów. Jest to niedopuszczalne _ - dodał.

Uszakow był jednym z sześciu zastępców dyrektora FSB, generała armii Aleksandra Bortnikowa. Nadzorował Zarząd Śledczy FSB i jej biuro prasowe. Stanowisko wiceszefa FSB zajmował od 2003 roku.

Zdymisjonowany generał należał do resortowego _ klanu petersburskiego _, związanego z poprzednim dyrektorem FSB, a obecnym sekretarzem Rady Bezpieczeństwa FR Nikołajem Patruszewem, jednym z najbliższych współpracowników premiera Rosji Władimira Putina. Z _ klanu _ tego wywodzi się też sam Bortnikow.

Nielegalne jaskinie gier FSB wykryła w 15 miastach obwodu moskiewskiego. Skonfiskowała 1,2 tys. automatów do gier. W toku przeszukań FSB zabezpieczyła materiały fotograficzne i filmowe, a także dokumenty księgowe i finansowe potwierdzające ścisłe związki prokuratorów i milicjantów ze światem podziemnego hazardu.

bEhbnjZH

Wśród zawieszonych w obowiązkach w związku z tym postępowaniem jest prokurator obwodu moskiewskiego Aleksandr Mochow i jego pierwszy zastępca Aleksandr Ignatienko.

Rosyjskie media podają, że twórcą sieci jaskiń gier jest niejaki Iwan Nazarow. W _ kryszowaniu _, czyli osłanianiu jego nielegalnego imperium, które działało od trzech lat i przynosiło miesięcznie od 5 do 10 mln dolarów dochodu, uczestniczyło co najmniej 10 prokuratorów różnego szczebla, a także szefowie kilku struktur Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych obwodu moskiewskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;ostrzega;rosjan;przed;putinem,213,0,775381.html) Chodorkowski ostrzega Rosjan przed Putinem Były potentat finansowy uważa, że ponowna prezydentura Putina zamknęłaby drogę do pokojowego przekazania władzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t84169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niewiarygodna;pycha;putina;i;miedwiediewa,135,0,775303.html) "Niewiarygodna pycha" Putina i Miedwiediewa Były prezydent Michaił Gorbaczow zarzucił im pogardę wobec wyborców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjski;miliarder;obawia;sie;o;majatek,249,0,774905.html) Rosyjski miliarder obawia się o majątek W liście do premiera Władimira Putina oligarcha poskarżył się, że gang chce go okraść.
bEhbnkaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)