Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dorn "bronił matoła" przed siedzibą Tuska

0
Podziel się:

Ludwik Dorn zorganizował happening pod kancelarią premiera. W proteście przeciw karaniu mandatami za obraźliwe słowa pod adresem władzy uczestniczył też Andrzej Rosiewicz.

Dorn "bronił matoła" przed siedzibą Tuska
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Były polityk PiS Ludwik Dorn, z zawieszonym na szyi pluszowym Koziołkiem Matołkiem, zagrzewał w piątek podczas pikiety przed Kancelarią Premiera do _ obrony matoła _. Kilkadziesiąt osób protestowało przeciw karaniu mandatami za obraźliwe słowa pod adresem przedstawicieli władzy.

- _ Chodzi o to, że wlepiono mandaty karne kibicom, którzy zorganizowali legalną demonstrację, podporządkowywali się zarządzeniom policji, a zatrzymano ich i zawieziono na komisariat wtedy, gdy zakrzyknęli _ "Donald matole, twój rząd obalą kibole _" co było formą, może niezbyt uprzejmej, ale politycznej polemiki z decyzjami rządu o zamykaniu stadionów _ - tak Dorn wyjaśnił dziennikarzom powody zorganizowania pikiety. Dodał, że było to _ złamanie swobody i wolności wypowiedzi i wyrażania opinii _.

Z wnętrza furgonetki, która zaparkowała w piątek wieczorem przed KPRM, na tłoczny o tej porze dnia chodnik koło warszawskich Łazienek, spoglądał bohater książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza - Koziołek Matołek. Również Dorn wystąpił z pluszowym Koziołkiem zawieszonym na szyi. Pikieta miała mieć charakter _ ustawki _: część osób miała _ matoła _ bronić, część (jedynie werbalnie, a właściwie śpiewnie) atakować.

- _ Chcę dać znać, że można o sprawach poważnych mówić także w formie lekkiej i zabawnej, liczę na dobrą zabawę _ - mówił Dorn do dziennikarzy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t80066.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gras;wszedzie;zadymiarz;gnebiony;bedzie,78,0,825166.html) Graś: Wszędzie zadymiarz gnębiony będzie
Na pikietę przyszło kilkadziesiąt osób. Przy furgonetce, z której przemawiał Dorn, przystawali również przechodnie, wiele osób robiło zdjęcia. Podczas pikiety Dorn czytał fragmenty _ Psychiatrii Klinicznej _ prof. Tadeusza Bilikiewicza, wyjaśniające, kim jest matoł.

Na pikietę zareagował rzecznik rządu Paweł Graś, który umieścił wpis na Facebooku: _ Na zorganizowanej przez L. Dorna demonstracji, zamiast tłumów, kilkadziesiąt osób i koza. Ciekawe co jeszcze wymyśli Ludwik, żeby załapać się na listy PiS-u w następnych wyborach _.

Jeśli w piątkowy wieczór premier Donald Tusk był w swojej Kancelarii, dobiec go mogły piosenki ułożone do popularnych melodii, w tekstach których powracano do motywu _ matoła _. Obecnych do śpiewu zagrzewał - jak sam się przedstawił - _ uśmiech PRL _, _ pieszczoszek poprzedniej ekipy _, a obecnie _ pułkownik moherowych beretów _ - satyryk Andrzej Rosiewicz.

Pikietujący pod jego przewodnictwem śpiewali m.in.: na melodię _ Ody do radości _ Ludwika van Beethovena: _ Radość wszystkim, wszystkim radość, niech się cieszy każdy stan, obronimy dziś matoła - wiwat matoł, król i pan _; na melodię kubańskiej _ Guantanamery _: _ Donald matole, twój rząd obalą kibole, pieśń to wesoła, że obronimy matoła _. Z kolei kategorię pieśni biesiadnych reprezentowała piosenka: _ Hej hej matoły omijajcie góry lasy doły, dzwoń, dzwoń, dzwoń dzowneczku-matołeczku _.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t19991.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;atakuje;premiera;i;broni;kiboli,119,0,832375.html) PiS atakuje premiera i broni kiboli - Pokazujemy absurd, do jakiego doprowadził nasz rząd, że kibice są zamykani za słowo _ "matoł" _. Bronimy tego słowa, aby można go było używać w języku polskim _ - powiedziała jedna z manifestujących.

_ - Nie chcemy powrotu PRL-u, cenzury. Zabranianie ludziom używania słowa matoł to jest cenzura. A rząd, który twierdzi, że jego poprzednicy - czyli PiS - stosowali metody faszystowskie, sam jest faszystowski. Dlatego tu jesteśmy _ - dodała inna osoba.

W pikiecie wziął udział nie tylko Koziołek Matołek, ale również żywa koza. Jak powiedział jej opiekun, koza mieszka pod Warszawą, ale gości też w namiocie _ Solidarnych 2010 _ przed Pałacem Prezydenckim.

Pikieta trwała niecałą godzinę. Doszło do kilku kłótni z rowerzystami, którzy mieli trudności z przejechaniem ścieżką rowerową zajmowaną przez pikietujących. W jednym wypadku doszło nawet do przepychanki, a rowerzysta spadł z roweru. Niektórzy pikietujący twierdzili, że była to - jak mówili - _ celowa prowokacja _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t96656.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dorn;nie;stawil;sie;na;komisje;etyki,131,0,764547.html) Dorn nie stawił się na komisję etyki Komisja miała zająć się jego zachowaniem na ostatnim posiedzeniu Sejmu w 2010 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t140551.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;o;obsesji;liderow;pis;znam;troche;ich;oczy,146,0,842130.html) Tusk o obsesji liderów PiS: Znam trochę ich oczy - _ Nie chcę uczestniczyć w tej zbiorowej hipokryzji _- premier komentuje wniosek PiS o powołanie komisji śledczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t20344.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dorn;premier;kaczynski;nie;zbieral;hakow,69,0,750917.html) Dorn: Premier Kaczyński nie zbierał haków _ Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją _ - zapewnia były wicepremier i szef MSWiA.
prawo na lewo
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)