Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaira: Kasiarze spędzają sen z powiek bogaczy

Złodzieje codziennie czyhają na ofiary przed bankami, centrami handlowymi i kasynami. Typują je po samochodach, kosztownej biżuterii czy odzieży.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dokładnie 194 kasiarzy spędza sen z powiek bułgarskich bogaczy. Według miejscowej policji tylu właśnie jest zręcznych bandytów, którzy uczynili zawód z otwierania sejfów w prywatnych mieszkaniach.

Złodzieje codziennie czyhają na ofiary przed bankami, centrami handlowymi i kasynami. Typują je po samochodach, kosztownej biżuterii czy odzieży.

_ - Jeżeli garnitur i buty człowieka kosztują kilka tysięcy euro, to niewątpliwie ma on w domu kilkakrotnie więcej w gotówce _ - powiedział dziennikowi _ 24 czasa _ funkcjonariusz z wydziału ds. kradzieży policji kryminalnej.

Według nieoficjalnej statystyki policyjnej od kilku miesięcy co tydzień dokonuje się przeciętnie sześciu kradzieży sum od 25 do 100 tys. euro z sejfów w prywatnych domach. W ciągu ośmiu miesięcy bułgarscy kasiarze dokonali 186 włamań.

W dużych miastach liczba takich kradzieży od początku 2009 r. zwiększyła się o 200 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W całym kraju tych przestępstw jest średnio o 25 proc. więcej niż w 2008 r. Niechlubny rekord w tym roku pobił Plewen w północnej części kraju. W minionym roku obrabowano tam jeden sejf, a w tym - 12.

Bandyci najbardziej wzbogacili się na włamaniu do domu mieszkającej w Sofii Finki o rosyjskich korzeniach. Łupem padło 300 tys. euro i biżuteria wartości 45 tys. euro.

_ - Jest wprost zadziwiające, jak niefrasobliwie ludzie trzymają takie pieniądze i kosztowności w domu _ - komentuje jeden z policjantów. Dodaje, że włamywacze zawsze są o kilka kroków przed policją i mają doskonały sprzęt, którym neutralizują nawet najnowocześniejsze instalacje alarmowe. _ Doskonałego sejfu nie ma _ - podsumowuje.

Gangów najzręczniejszych kasiarzy jest 10. Ich członkowie mają od 25 do 45 lat i są bardzo dobrze przygotowani technicznie. Nierzadko są dyplomowanymi inżynierami. Środowisko jest bardzo zamknięte i policji dotychczas nie udało się wprowadzić swojego człowieka lub zwerbować kasiarza.
Przestępcy za udaną uważają operację, w której zagarniają co najmniej 50 tys. euro. Około połowy łupu gangi inwestują w sprzęt. Używają sprzętu wojskowego, tzw. szerszeni, czyli urządzeń do zagłuszania fal radiowych, produkowanych przez bułgarskie zakłady wojskowe i dostępnych w internecie.

Policja często w ogóle nie dowiaduje się o włamaniach, a jeśli już, to nie o wysokości skradzionej sumy. Przechowywane w domu pieniądze rzadko pochodzą z legalnej działalności. Niedawno kradzieży dokonano w domu byłego wicepremiera z lat 90. Według policji łupem złodziei padło 180 tys. euro i sporo drogiej biżuterii. Sam pokrzywdzony twierdził, że w sejfie były _ tylko pamiątki rodzinne _ i żadnych pieniędzy.

Jednocześnie mnożą się włamania do sejfów bankowych. Gangsterzy dobierali się do kas pancernych przez dziury w ścianach, piwnice sąsiednich domów, a ostatnio _ wyłowili _ worki z pieniędzmi wędkami przez instalację klimatyzacyjną.

Bandyci czują, że są poza prawem, ponieważ na razie nie ma ani jednego wyroku skazującego za napad na bank - konkluduje dziennik _ Sega _.

Tagi: bułgaria, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz