Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo pracy

Zasiłek na urlopie wychowawczym

2006-10-10 11:04

Zasiłek na urlopie wychowawczym

Czy przebywając na urlopie wychowawczym przysługuje zasiłek? Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli tak to w jakiej wysokości oraz przez jak długi okres czasu?

Zgodnie z art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko.Przy czym, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Sposób określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego określa art. 31. 1 ustawy, który stwierdza, iż miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku.

Sposób określenia podstawy wymiaru zasiłku określa art. 36 ust. 1 i 2 ustawy, które wskazują iż podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa powyżej (12 miesięcy), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.



Dodatkową kwestią, mogącą powstać przy przechodzeniu na urlop wychowawczy, jest kwestia uzyskania zasiłku rodzinnego, na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z art. 4 ust 1 tej ustawy zasiłek taki przysługuje między innymi rodzicom dziecka, na częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. W przypadku przebywania na urlopie wychowawczym matce lub ojcu przysługuje dodatek (400 zł) z tytułu opieki nad dzieckiem w tym okresie, jednak nie dłużej niż:

  • - 24 miesięcy kalendarzowych;
  • - 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
  • - 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jednakże dodatek ten nie przysługuje w okresie korzystania z zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu wychowawczego.

tagi

prawo, kodeks pracy, zasiłek, porady, urlop wychowawczy
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Uczestnictwo w posiedzeniu Sądu NajwyższegoPytanie: Mąż został zawiadomiony o terminie posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie kasacji wyroku, złożonego przez jednego z oskarżycieli posiłkowych, który podważa procedury Sądu Okręgowego i...
  • Umowa o zarząd w małej wspólnociePytanie: Wybrany zarządca nieruchomości poprzez podpisanie umowy o zarządzanie Wspólnotą Mieszkaniową (bez potwierdzenia notarialnego; jest to mała wspólnota - 5 właścicieli) obwieścił, iż jedyną...
  • ZasiedzeniePytanie: W 1978 r. przeprowadziliśmy się z mężem na wieś w celu prowadzenia gosp. rolnego (4,77 ha), które obiecał nam przekazać mój 72-letni dziadek. W związku z tym w 1979 r. kupiliśmy nowy ciągnik...
  • Zwroty pieczywaPytanie: Z bliżej nieokreślonych powodów w różne dni różnie kształtuje się sprzedaż pieczywa. Z tego też powodu pieczywo - jako wyrób jednodniowy - zostaje do firmy odesłane jako czerstwe, czyli...
  • Zaległy podatek od nieruchomościPytanie: Od działki zabudowanej własnej od października 1998 roku do Urzędu Gminy nie był płacony podatek od nieruchomości. Gmina żąda spłaty całego zadłużenia podatku wraz z odsetkami od tej daty....
Przydatne linki