Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Podatek od deszczu. Rząd szykuje zmiany

46
Podziel się:

W Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są prace nad nowymi rozwiązaniami w zakresie deszczówki i wód roztopowych - informuje portalsamorzadowy.pl. I dodaje, że gminy mają problem związany z brakiem podstaw do naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych.


Podatek od deszczu. Rząd szykuje zmiany
Ministerstwo pracuje nad zmianami ws. opłat za deszczówkę (Unsplash+, Kateryna Hliznitsova)

"Gminy nie mają teraz wyraźnych ustawowych podstaw do wprowadzania opłat za deszczówkę. Po tym, jak wody opadowe przestały być traktowane jako ścieki, samorządy nie mogą ujmować stawek za ich odprowadzanie w taryfach opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków" - informuje portalsamorzadowy.pl.

I dodaje, że za odprowadzanie takich wód samorządy muszą jednak płacić przedsiębiorstwu Wody Polskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury, w odpowiedzi na poselską interpelację przyznał, że w resorcie trwają pracę nad zmianami w prawie.

"Regulacja ma rozwiązać problemy gmin związane z brakiem podstawy prawnej do naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych w zakresie posiadanych urządzeń do odprowadzania tych wód. Nie ulega jednak wątpliwości, że wprowadzenie przepisów umożliwiających obciążenie odbiorców usług opłatami wymaga pogłębionej analizy i odpowiedniego czasu na wypracowanie optymalnych rozwiązań" - serwis cytuje odpowiedź wiceministra.

Podatek od deszczu

Opłata deszczowa, czyli inaczej podatek od deszczu czy podatek od zabetonowania obowiązuje na podstawie ustawy o Prawie wodnym. Jej celem jest walka z betonozą i zachęcanie do korzystania z ekologicznych rozwiązań. Danina ma rekompensować nawiedzające kraj susze i coraz niższe poziomy wód. Tereny zabetonowane, przez mały udział roślinności, nie utrzymują deszczu, która spływa do kanalizacji. Na działkach gęsto zabudowanych i mało zalesionych ograniczona jest retencja wody i gromadzenie się jej w ziemi.

Opłata nie jest jedynie wymysłem polskim władz. Obowiązuje również we Włoszech, w Niemczech czy w USA. Od kiedy obowiązuje podatek od deszczu? Danina została wprowadzona w 2018 r., jednak w 2022 r. wznowiono prace, a stawka na pewno będzie wyższa.

Podatek od deszczu, czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, obowiązuje na wsi i w mieście. Mają ją uiszczać właściciele nieruchomości, której teren odznacza się wysokim wskaźnikiem zabudowy, tzw. zabetonowaniem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
vivaldi
2 tyg. temu
Bareja by się uśmiał . Szkoda słów , i tak zrobią co chcą . Co ma szary człowiek do deszczu ? Od milionów lat był jest i będzie padało , ale nie trzeba kasę pod byle powodem wyciągnąć od ludzi .
jancio wodnik
2 tyg. temu
Zmiany polegają na tym, że ustawowo deszcz będzie padał tylko we wtorki i piątki od 6:35 do 9:12. Za pozostałe - nielegalne opady - ukarany zostanie właściciel posesji na którą spadnie deszcz.
Emerytowany e...
3 tyg. temu
Od głupot tego rzadu głowa mnie boli
Sponsor500+
4 tyg. temu
Urzedasy zabetonowali kraj, pobrali za te głupie pomysły premie a teraz trzeba rachunek wystawić obywatelowi.
Pilne
miesiąc temu
A kiedy podatek za oddychanie i życie? Nie masz kasy to przymusowa eutanazia?
...
Następna strona