Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Simon Peters
|

Izrael testuje "cyfrowe szekle”. Salwador chce dać bitcoiny wszystkim obywatelom

10
Podziel się:

W Meksyku może niedługo pojawić się pierwszy bank akceptujący najpopularniejszą kryptowalutę. Salwador z kolei ogłosił, że przekaże każdemu obywatelowi równowartość 30 dolarów w bitcoinach. Natomiast Izrael testuje "cyfrowe szekle” oparte na ethereum - pisze dla money.pl Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro.

Izrael testuje "cyfrowe szekle”. Salwador chce dać bitcoiny wszystkim obywatelom
Bitcoin (Pexels)

Cały weekend był naznaczony nieprzewidywalnymi ruchami cenowymi Bitcoina - jego wartość spadła do 30 860 dolarów, by dziś rano gwałtownie wzrosnąć do 35 100 dolarów.

Mimo porannego wzrostu, bitcoin jest - wraz z innymi kryptowalutami - nadal poniżej wartości z początku miesiąca, po niedawnym zaostrzeniu ograniczeń wydobycia bitcoina w Chinach.

Mimo to można dostrzec oznaki poprawy, jako że "hash rate” (tłum. moc obliczeniowa sieci) bitcoina rósł powoli w trakcie tygodnia, przed spadkiem w niedzielę. Chociaż "hash rate” pozostaje na znacząco niższym poziomie niż na początku miesiąca, to sam wzrost jest dobrym znakiem, jeśli chodzi o wydajność sieci.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

W Meksyku może niedługo pojawić się pierwszy bank akceptujący Bitcoina

Ricardo Salinas Pliego, trzeci najbogatszy człowiek w Meksyku, napisał w niedzielę na Twitterze, że Banco Azteca zmierza do stania się pierwszym bankiem w kraju, który będzie akceptował bitcoina.

Jego tweet był odpowiedzią do Micheala Saylora, eksperta od obliczeń w chmurze, który na Twitterze opublikował filmik sprzed tygodnia, na którym Salinas promuje bitcoina, a walutę fiducjarną nazywa "oszustwem”.

Salinas rozwinął wątek, mówiąc, że bitcoin to "aktywo, które powinno znaleźć się w portfelu każdego inwestora”, co nastąpiło po jego deklaracji w listopadzie zeszłego roku, że 10 proc. jego płynnego portfela jest zainwestowane w bitcoina.

Gdyby Banco Azteca osiągnął swój cel, dołączyłby to małej, lecz rosnącej listy banków na świecie, dokonujących transakcji bitcoinem. Należą do nich między innymi Chime Bank i Ally.

Spadają opłaty za transakcje na Ethereum

Średni koszt opłaty transakcyjnej na Ethereum spadł do 2,15 dolara, najniższej wartości od grudnia 2020 r. Podczas majowej hossy kryptowalut wzrosły one do prawie 70 dolarów, ale wszystkie spadły po korekcie na rynku.

W związku z tym, że sieć zmierza w kierunku aktualizacji 2.0, możliwe jest, że kwoty spadną jeszcze niżej, mimo że jej pełne wprowadzenie może zająć lata. Jednakże finalnie aktualizacja pozwoli na szybsze i tańsze wydobycie, oraz poprawi kwalifikacje ekologiczne Ethereum.

Salwador planuje dać bitcoiny wszystkim obywatelom

Świeżo po ogłoszeniu legalizacji bitcoina jako waluty w państwie, Salwador ogłosił, że przekaże każdemu obywatelowi równowartość 30 dolarów w bitcoinach. Ogłoszenie nastąpiło wraz z wiadomością, że kryptowaluta stanie się 7 września formalnie prawnym środkiem płatniczym.

Prezydent Nayib Bukele powiedział, że rząd wyśle bitcoiny o równowartości 30 dolarów do e-portfeli wszystkich obywateli, którzy zapiszą się do rządowego systemu e-portfeli "Chivo” (hiszp. koza) oraz zalogują się przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy.

Analitycy spodziewają się, że wymóg przekazania 30 dolarów w bitcoinach każdemu obywatelowi Salwadoru wywarłby wynoszącą ponad 100 milionów dolarów presję cenową na tę kryptowalutę.

Izrael testuje "cyfrowe szekle” oparte na Ethereum

Bank Izraela testuje wewnętrznie swoją własną walutę cyfrową przy użyciu platformy Ethereum. Test, który przeprowadzany jest wewnętrznie przez zastępcę gubernatora, Andrew Abira, został ogłoszony przez platformę The Jerusalem Post w oparciu o "wygadanie” się przez Abira.

Abir wspomniał podczas dyskusji panelowej w trakcie Fair Value Forum (IDC Herzliya), że Centralny Bank Izraela przeprowadzał próby cyfrowego szekla, wykorzystując technologię platformy Ethereum, co spowodowało zdziwione reakcje innych panelistów.

Zastępca gubernatora był mimo to spokojny, mówiąc o tempie implementacji: "Szacowałem wcześniej, że szansa posiadania CBDC (tłum. cyfrowego pieniądza banku centralnego) w okresie następnych pięciu lat wynosi 20 proc. Mój szacunek wzrósł nieco w trakcie minionego roku, przede wszystkim dlatego, że inne państwa również robią w tym zakresie postępy. Mimo to prawdopodobieństwo wynosi nie więcej niż 50 procent”.

Bank ogłosił w raporcie w maju, że przygotowywał plan dotyczący tego, jak mógłby on zaoferować cyfrową walutę mieszkańcom Izraela.

Izrael nie jest w tej chwili jedynym państwem przeprowadzającym pilotaże systemu CBDC: Bank Francji niedawno zakończył projekt wykorzystujący CBDC do rozrachunku papierów wartościowych, a wcześniej Bank Francji i Narodowy Bank Szwajcarii ogłosiły współpracę z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), by wspólnie testować transgraniczne płatności w formie CBDC.

Tim Berners-Lee skrytykowany za sprzedaż internetowego kodu źródłowego w formie NFT

Założyciel World Wide Web, Tim Berners-Lee, spotkał się z krytyką po wystawieniu na aukcję przedmiotu tokenizowanego (NFT), będącego kodem źródłowym World Wide Web.

Berners-Lee bronił swojej decyzji w rozmowie z The Guardian, mówiąc, że było to podobne do "sprzedaży autografu” lub cyfrowego plakatu jego pracy.

Człowiek stojący za powstaniem Internetu, spotkał się z krytyką, która wskazuje, że sprzedaż NFT z kodem źródłowym sieci www jest sprzeczna z oryginalnym założeniem darmowego i otwartego Internetu.

Berners-Lee sprzedaje NFT za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s. Firma odmówiła ustanowienia ceny wywoławczej, nazywając przedmiot „unikatowym”. Licytacja rozpocznie się w środę (30 czerwca), a cena wywoławcza wystartuje od 1 000 dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
eToro
KOMENTARZE
(10)
xxx
3 lata temu
Kopać to mozna węgiel a nie bitcoiny
Kamil
3 lata temu
Jaki rollercoster? spadło na 30 parę tysi i tak się kisi.
ekonomista
3 lata temu
Powiem to tylko raz , bitcoin to oszustwo > uważajcie .
Hehe
3 lata temu
Ja preferuję Epic Cash ( strona epic tech ) - anonimowa odmiana bitcoina, 21 mln maksymalne wydobycie, trzy niezależne algorytmy kopania ( dla cpu, gpu i specjalistycznych ) i tylko 2 GB wielkość łańucha. Brak zapisu wartości transakcji i stron transakcji w łańcuchu - wszystko w prywatnych portfelach. Projekt społęcznościowy, brak premine coin, 0.007 epic cash fee dla minerów. Transkacja w ciągu minuty. Cena rynkowa na poziomie 0,5 USD ... czyli piękne miejsce do wzrostów. :))
dolar
3 lata temu
Poinformował simon peters . to tak jak u nas pandemią kierowali specjaliści prof simson i niedziela. pomyślcie co by było gdyby simson i niedziela mieli sami opracowywać leki w swoim laboratorium , tylko we dwójkę . tyle samo wiedzą spece od BTC , zwyczajni agitatorzy. widać że z crypto jest tak jak z amway , jak ktoś się w to wpakuje , natychmiast próbuje pociągnąć innych na dno , przepier..ił wszystko ale na forum śpiewa że dwa domy i samolot kupił