Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zmiany w spadkach. Oto kto nie będzie dziedziczył

78
Podziel się:

Kilkanaście poprawek przyjął Senat do nowelizacji Kodeksu cywilnego dotyczącej lepszego zabezpieczenia spadkobierców. Chodzi głównie o małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenia poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy.

Zmiany w spadkach. Oto kto nie będzie dziedziczył
Nowelizacja zmienia tzw. trzecią grupę spadkową, co ma skrócić czas trwania postępowań spadkowych (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Nowelizację - wraz z poprawkami - poparło w nocy z czwartku na piątek 95 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja trafi ponownie do Sejmu.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego z poprawkami Senatu

Senackie poprawki wprowadzone do tej noweli zostały przygotowane przez Biuro Legislacyjne i poparte przez senackie komisje. Zmierzają one do wykreślenia szeregu przepisów, o które uzupełniono nowelizację w trakcie prac w Sejmie już po pierwszym czytaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja a wakacje nad Bałtykiem. "Nie wiem, skąd się biorą paragony grozy"

Dodane przez Sejm przepisy odnoszą się m.in. do zadośćuczynień w sprawach cywilnych, zapisów ustaw o ustroju sądów dotyczących przenoszenia referendarzy sądowych i delegowań sędziów sądów powszechnych do sądów administracyjnych oraz sędziów i prokuratorów wojskowych.

Założeniem zmian jest też skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych.

Nowelizacja zmienia tzw. trzecią grupę spadkową - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Zgodnie z nowelą krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców oraz ich zstępnych.

Duże zmiany w spadkach

W związku z tym wyłączeni z dziedziczenia zostaliby dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia, które - według autorów przepisów - często nie utrzymuje relacji ze spadkodawcą. Zmiana ma dostosować prawo spadkowe do istniejących wzorców relacji rodzinnych w tej grupie spadkobierców.

"Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe" - uzasadnili autorzy.

Ponadto nowelizacja umożliwia uznawanie za niegodne z prawem dziedziczenia osoby, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego". Dotyczyć to także ma uporczywego uchylania się od wykonywania obowiązku opieki nad spadkodawcą.

Inna z uchwalonych zmian dotyczy oświadczeń o przyjęciu lub odrzucenia spadku. Obecnie przepisy przewidują, że spadkobiorca na złożenie takiego oświadczenia ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Na mocy planowanych zmian termin ten byłby zawieszony w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
prawo spadkowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
Jasne że
6 miesięcy temu
Jeszcze to Polacy zapłacą za 2 wojnę światową niemcom. Zobaczycie te 6 bilionów. Przygotujcie się ten nowy wam niedaruje.
Starczy
6 miesięcy temu
Już nic waszego nie będzie koniec. jest nowy program dla polaka z brukseli.
Utca
6 miesięcy temu
Już ten artykuł mnie nie obchodzi zapóżno. Od nowego roku będę Niemcem jak wy. Tam teraz będę dostawał spadek w euro.
Nowy wasz pre...
6 miesięcy temu
Od nowego roku ķażdy spadek polaka przechodzi na niemcy. To jest sprawiedliwe i to w euro.
Qqq
7 miesięcy temu
Przede wszystkim to zlikwidować zachowek jak to może być że ja dostałem Testament i muszę znaleźć gotówkę aby spłacić zachowek czyli jakbym nie dostał nic Ewentualnie niewiele
...
Następna strona