Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wynagrodzenie adwokatów. Kluczowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

6
Podziel się:

Norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru narusza konstytucję - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Wynagrodzenie adwokatów. Kluczowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
TK: norma ustalająca stawki dla adwokatów z urzędu - niezgodna z konstytucją (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Za niezgodny z konstytucją Trybunał Konstytucyjny uznał przepis z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Norma dotyczy ogólnej zasady określania wysokości opłaty za pomoc prawną świadczoną przez adwokata z urzędu i przewiduje wynagrodzenie niższe niż dla pełnomocników z wyboru.

Stawki dla adwokatów do zmiany. Jest wyrok TK

TK wyraził pogląd, że wybór metody ustalania stawki minimalnej wynagrodzenia pełnomocnika – tak z wyboru, jak i z urzędu, należy do normodawcy korzystającego ze znacznej swobody regulacyjnej. Swoboda ta jednak nie może polegać na arbitralności w "kształtowaniu treści i granic poszczególnych praw majątkowych spełniających identyczne funkcje i chroniących podobne interesy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Trybunał zwrócił uwagę na szczególny status adwokata jako osoby wykonującej zawód zaufania publicznego. Podkreślił, że niezależnie, czy adwokat jest ustanowiony z urzędu, czy z wyboru, wykonuje on takie same lub podobne czynności oraz gwarantuje stronom dostęp do sądu w celu realizacji ochrony ich praw.

Zróżnicowanie stawek za wykonywanie tych samych czynności narusza gwarancje równej ochrony praw majątkowych w związku z zasadą równego traktowania przez władze publiczne - stwierdził TK.

Dodał, że "sposób ustanowienia adwokata nie jest cechą relewantną z punktu widzenia regulacji dotyczących wynagrodzenia" i nie ma wpływu na zakres czynności pełnomocnika ani na sposób ich wykonywania.

Trybunał ocenił, że adwokatom niezależnie od sposobu ustanowienia powinno przysługiwać wynagrodzenie tej samej wysokości.

Problem zróżnicowania wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych w zależności od tego, czy świadczą pomoc z urzędu, czy na podstawie umowy, był przedmiotem oceny TK w wyrokach wydanych na przestrzeni ostatnich lat. To kolejny wyrok dotyczący tej kwestii. Trybunał zaznaczył, że wymagane są zmiany legislacyjne.

Skutkiem wyroku jest utrata mocy obowiązującej zaskarżonej normy.

Wyrok jest ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu Dzienniku Ustaw RP.

Trybunał orzekł w tej sprawie w trzyosobowym składzie sędziowskim, któremu przewodniczył sędzia Jakub Stelina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
aaa
2 miesiące temu
8 lat im to zajęło, przecież nawet dla dyletanta prawnego jest, to oczywista oczywistość; inna sprawa, to trzeba sprawdzić z zweryfikować jakość takiej usługi. Ktoś z ministerstwa sprawiedliwości powinien prowadzić statystyki skuteczności obronnej
Yogi
2 miesiące temu
A wydawane wyroki dla zwykłych obywateli i tych z kasy jak choćby jazda po piją emu przez sędziego są zgodne co do równości praw
Królik
2 miesiące temu
Każdy jest kowalem swojego losu. Mozna pracowac na etacie, ale można też zaryzykowac i założyć firmę, która po czasie będzie dawać duże zyski. Ja inwestuję w nieruchomości i dbam o podwyższanie ich wartości przy pomocy zarządzającego Polzen z Gdańska.
BabaJaga
2 miesiące temu
Teraz prawnicy pro bono pracują. Jest ich jak psów
klient
2 miesiące temu
Przede wszystkim należałoby wprowadzić stawki regulowane urzędowo a nie wolna amerykanka radców i adwokatów. Stawka adwokata 600-650 PLN/godz. netto uważam za czysty bandytyzm i rozpasanie.