Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Tych mieszkań nie wykupisz? Rząd szykuje zmiany

19
Podziel się:

Rząd Premiera Donald Tuska przygotowuje nowe rozwiązania w sektorze mieszkaniowym. Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że wśród zmian jest m.in. "przywrócenie zakazu wyodrębniania na własność lokali społecznego budownictwa czynszowego".

Tych mieszkań nie wykupisz? Rząd szykuje zmiany
Rząd szykuje zmiany w budownictwie społecznym (Adobe Stock, Tomasz)

Społeczne budownictwo czynszowe (SBC) to program wspierający rozwój budownictwa mieszkaniowego na wynajem oraz spółdzielczego lokatorskiego. Głównym jego celem jest poprawa dostępności mieszkań. Program SBC skierowany jest do towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych.

Zmiany w mieszkaniówce

Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że wśród planowanych zmian jest m.in. "przywrócenie zakazu wyodrębniania na własność lokali społecznego budownictwa czynszowego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

"Projektowane przepisy przewidują też wydłużenie okresu, po którym można wyodrębnić na własność lokale mieszkalne utworzone z wykorzystaniem wsparcia udzielonego w ramach rządowego programu BSK" - dodaje "Rzeczpospolita.

Okres ten, zamiast 15 ma wynosić 25 lat. "Po tym czasie wykupienie nieruchomości będzie możliwe wyłącznie po cenie rynkowej (bez bonifikaty), a uzyskane środki przeznaczone będą na tworzenie nowego lub modernizację istniejącego mieszkaniowego zasobu gminy" - dodaje dziennik.

Kredyt mieszkaniowy "na start"

Nowy kredyt mieszkaniowy "na start" zastąpi m.in. program Bezpieczny kredyt 2 proc. Będzie to wsparcie finansowe w formie dopłat do rat kredytowych, z wyższą pomocą kierowaną w szczególności do rodzin z dziećmi. Zachowana zostanie także możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty części kredytu.

Wysokość dopłaty do rat kredytu będzie uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Gospodarstwa, w skład których nie wchodzą dzieci, dzięki dopłatom uzyskają preferencyjne oprocentowanie kredytu na poziomie 1,5 proc., zaś dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, oprocentowanie kredytu wyniesie 0 proc.

W latach 2024-2025 rząd planuje udzielenie do 100 tys. kredytów mieszkaniowych "na start", przy założeniu, że średnia kwota kredytu w każdym roku realizacji programu, wyniesie 410 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Miks
4 tyg. temu
Problemem nie są mieszkania tylko zmiana rządu może uratować ten kraj...
sas
4 tyg. temu
Miało być inaczej ,lepiej i tusk mówił że wszyscy będą jak wrócą do władzy uśmiechnìęci .ble,ble,ble obiecanki cacanki
Miks
4 tyg. temu
Społeczeństwo nie powinno uczestniczyć w wyborach samorządowych dając wyraz niezadowolenia z prowadzenia samorządności......................
alpoe0
4 tyg. temu
PO 25-ciu latach i PO cenie rynkowej? - to chore! - chyba że przez te lata lokator nie płacił żadnych(!) obciążeń (w tym podatków od nieruchomości) związanych z tym lokalem (poza mediami oczywiście)
593
4 tyg. temu
skończyć ze spekulacją na mieszkaniach, od 3 mieszkania naliczać zaporowe podatki. Nikomu nie zależy na budowie olbrzymiej ilości mieszkań tylko na mieszkaniach na które będzie stać młodych ludzi. Drogie mieszkania to mały przyrost dzieci lub ucieczka młodych ludzi do krajów cywilizowanych.