Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Tarcza antyinflacyjna. Nie będzie niższego podatku na olej opałowy

169
Podziel się:

Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Senatorowie chcieli czasowej ulgi na oleje napędowe przeznaczone do opału. Zdaniem izby wyższej ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm, która ma być częścią Tarczy antyinflacyjnej, dyskryminuje osoby, które ogrzewają domy olejem.

Tarcza antyinflacyjna. Nie będzie niższego podatku na olej opałowy
Kominiarz w kotłowni olejowej. (East News, Dominski/REPORTER)

Tarcza antyinflacyjna nie obejmie osób grzejących dom olejem opałowym. Tak zdecydował Sejm, odrzucając propozycje Senatu i nie zgadzając się na obniżkę podatku na to paliwo.

Poprawki Izby Wyższej do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię, zakładały czasowe obniżenie akcyzy na oleje napędowe przeznaczone do opału, oleje opałowe i tzw. pozostałe paliwa opałowe. Według Senatu ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm dyskryminuje osoby, które ogrzewają domy olejem.

Zobacz także: Podwyżki alkoholu i papierosów. Lobby upada? „Rząd jest zdeterminowany”

Sejm jednak przychylił się do stanowiska sejmowej komisji finansów publicznych i rządu, odrzucił poprawki Izby Wyższej.

Zwolnienie z akcyzy

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.

Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.

Ponadto, ustawa czasowo (od 1 stycznia do 31 maja 2022) wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.

Tańsze paliwo

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

Według Oceny Skutków Regulacji łączny koszt dla budżetu proponowanych zmian to ponad 1,5 mld zł.

Rekompensaty

Ponadto w ustawie przewidziano także rozszerzenie rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią: będą mogły je otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.

Zmienią się także przepisy ustawy o systemie instytucji rozwoju, w konsekwencji których Rada Ministrów, w związku ze skutkami COVID-19 oraz w powiązaniu z zapisami ustawy o ochronie granicy państwowej, może powierzyć Polskiemu Funduszowi Rozwoju realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego.

Wśród zadań PFR może się znaleźć m.in. udzielanie wsparcia bezzwrotnego. Z kolei PFR może zawrzeć z wojewodami, na "obszarze właściwości których wprowadzono zakaz", porozumienie dotyczące obsługi wsparcia finansowego. Chodzi o zakaz przebywania na terenie objętym działaniem ustawy.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
szaleństwo
2 lata temu
Cena oleju opałowego 5,70 zł/ 1l na dzień 02-03-2022r.
iii
2 lata temu
niestety będę palił śmieciami butelki szmaty opakowania plastykowe gumy tego nie brakuje na śmietniku
ter
2 lata temu
Może to jest czas aby napisać do naszego Premiera w sprawie niższego VAT-u na olej opałowy do ogrzewania domu. Może Premier nie ma takie wiedzy. Tylko gdzie pisać, do kogo..........
idem
2 lata temu
Nadszedł czas ,że będziemy palić w piecach oponami.
Rozczarowany ...
2 lata temu
Witam. Niestety nie ma równości w naszym kraju bo zarówno sejm jak i rząd nie widzą tego co cały czas mówią. A mianowicie zmieniajcie ogrzewanie z kopciuchów na ekologiczne pelet olej opałowy, a teraz niestety zmiany podatku VAT dla tych paliw nie ma. Przecież te osoby które to założyły muszą mieć kasę aby płacić za paliwo do ogrzania własnych domów. Zobaczymy za dwa lata jak znów kandydaci na posłów zwłaszcza tych z obecnie rządzącej partii będą zapewniać że oni to inaczej myśleli. Może prezes PIS nie widzi takich ludzi bo oni nie mieszkają w miastach tylko na wsiach małych miastach i niech obie radzą on i tak ma ogrzany przez ciepłownię. Tak to jest że jak starasz się być ekologiczny to musisz płacić za to bo Państwo może się tym pochwalić w statystykach.
...
Następna strona