Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Najbardziej poszukiwany pracownik w Polsce. Zatrzęsienie ofert

219
Podziel się:

Robotnik należy do najczęściej poszukiwanych profili pracowników - wynika z informacji Gremi Personal. Aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z Uzbekistanu czy Kazachstanu, ale także z Boliwii i Kolumbii.

Najbardziej poszukiwany pracownik w Polsce. Zatrzęsienie ofert
Robotnik to najczęściej poszukiwany pracownik w Polsce (PAP, Darek Delmanowicz)

Według ekspertów Gremi Personal, stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu br. wyniosła 5 proc., niepokoi pracodawców, którzy mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych.

Potwierdzają to badania Barometru Zawodów, z których wynika, że największe braki kadrowe notowane są przemyśle (23,5 tys. wakatów), handlu (16,5 tys.), budownictwie (13 tys.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,8 tys.) oraz działalności profesjonalnej, technicznej i naukowej (8,1 tys.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wolne pokoje". Ekspertka apeluje: kartonik wywieszony na płocie nie działa
Na znalezienie pracy w przemyśle mogą liczyć między innymi rzemieślnicy i robotnicy (39,2 proc. wakatów w tej branży), monterzy i operatorzy maszyn (25,9 proc.), a także specjaliści (12,3 proc.).

Jeżeli chodzi o branżę handlową, to najwięcej wakatów jest na stanowiskach kasjerów i sprzedawców (ok. 43 proc.). Natomiast w transporcie i gospodarce magazynowej brakuje przede wszystkim monterów maszyn i operatorów (72 proc.).

Z analizy danych resortu rodziny i polityki społecznej oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wynika ponadto że brakuje przede wszystkim osób pracujących fizycznie.

W rankingu prestiżu zawodów i specjalności 2023 SWResearch pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zawodów do których Polki i Polacy czują największy respekt to w kolejności: strażak, ratownik medyczny oraz pielęgniarka. Wykwalifikowany robotnik natomiast znalazł się na 12 miejscu (na 38 pozycji), natomiast robotnik niewykwalifikowany - na 25 miejscu. Na końcu zestawienia znaleźli się politycy i twórcy internetowi.

Pracownicy fizyczni potrzebni w wielu branżach

Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda wskazała, że na 500 zapytań od pracodawców w skali roku, 80 proc. dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a pozostałe 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych.

- Tacy pracownicy są poszukiwani w każdego rodzaju przetwórstwie, w zakładach przemysłowych, w logistyce i na magazynach, w branży automotive itp. - zwróciła uwagę.

Dodała, że ponieważ zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok, agencje zatrudnienia specjalizują się w relokowaniu pracowników zza granicy. - Nie tylko ze Wschodu, z Uzbekistanu czy Kazachstanu, bo Ukraińcy w czasie wojny nadal nie mogą opuszczać kraju, ale ściągamy pracowników chętnych do pracy z całego świata: ostatnio z Boliwii i Kolumbii - przekazała Dzhobolda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(219)
jazmig
8 miesięcy temu
Nie powinno się wpuszczać niewykształconych obcokrajowców do prostych prac. Firmy powinny inwestować w automatyzację i robotyzację, albo przenieść produkcję do krajów ubogich.
Damian
8 miesięcy temu
szukać mogą ale za jaką kasę. dlatego wolę jechać za granicę i tam zarabiać w euro. teraz jestem w holandii i się okazuje, że otto świetnie płaci i załatwia dobrą robotę
Ooooo
9 miesięcy temu
Niech dadzą zarobić a nie najniższa krajowa to sam pójdę robić zamiast do niemca jechać jako sezonowy dadzą nie całe 3000tysiace i wielka historia tyle to mam w tydzień
Marks
9 miesięcy temu
W polsce z powodu niskich plac i prymitywnie kiepskiej infrastruktury prawno skarbowej kapitalisci maja eldorado. Przyklad ubera i im podobnych jest tego najlepszym przykładem
Ratatat
9 miesięcy temu
1 : likwidacja wszystkich socjali . 2. : likwidacja 70% urzędników . Co pozwoli na : obniżenie kosztów pracy (ZUS ) , zmniejszenie i uproszczenie podatków, kredyty inwestycyjne na niskim % udzielane na wdrożenie nowych technologi i automatyzację pracy . To główne powody niskich zarobków w Polsce .
...
Następna strona