Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Problemem są piwnice i komórki

6
Podziel się:

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności jest blokowane przez piwnice i komórki. Właśnie przez te pomieszczenia miasta często odmawiają wydania zaświadczeń.

Piwnice i komórki stoją na drodze do uwłaszczenia
Piwnice i komórki stoją na drodze do uwłaszczenia (East News)

W niektórych budynkach mieszkaniowych uwłaszczenie blokują piwnice i komórki lokatorskie - podaje "Rzeczpospolita". W takim przypadku jedynym wyjściem może być wizyta u notariusza i zmiana ich statusu. Nie każda piwnica i komórka stanowi problem, wszystko zależy od tego, jaki mają one status prawny.

Jak tłumaczy Ronald Dudziuk z urzędu miasta w Gdańsku, komórki i piwnice, które mają status pomieszczeń przynależnych do mieszkania, nie blokują przekształcenia. – Często też są częścią nieruchomości wspólnej, a poszczególni właścicieli mają prawo do wyłącznego korzystania z tych pomieszczeń na zasadzie umowy. W takim wypadku nie ma również problemu – dodaje.

Wyjaśnia jednak, że spotkał się z przypadkiem, że miały one odrębne księgi wieczyste. – Wówczas na pewno nie doszło do przekształcenie z mocy prawa od 1 stycznia 2019 r. – zaznacza Dudziuk.

Zobacz także: Obejrzyj: Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty

Zdaniem prawników, z tej sytuacji jest wyjście. – Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zadbać o to, żeby doszło do zmiany wszystkich umów ustanawiających odrębną własność lokali w budynku wielorodzinnym i do przypisania komórek i piwnic jako pomieszczeń przynależnych do poszczególnych lokali. Powinien je sporządzić oczywiście notariusz. W wielu wypadkach będzie się to także wiązało ze zmianą udziałów w nieruchomości wspólnej – tłumaczy mec. Piotr Pałka.

Jak dodaje, w takiej sytuacji w dniu, w którym sąd wieczystoksięgowy dokonał zmian we wpisach w księgach wieczystych, dojdzie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego pod budynkiem. – I zniknie prawna przeszkoda do wydania zaświadczeń potwierdzających przekształcenie udziałów w prawo użytkowania – wskazuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Mój no i polo
4 lata temu
Wszystko jest chore w, tej Polsce, jak rządy tak i biurokracja,
Ela
4 lata temu
Jeżeli piwnica jest własnością współka, to dlaczego płacę fundusz remontowy i administrowanie dla zarządcy?
MB
4 lata temu
Te wszystkie przeksztalcenia wieczystego na własność, to wyciąganie pieniedzy od mieszkancow. Wymysl władzy jak zasilic budżet i zapewnic sobie wyzsze pensje na stolku.
As
4 lata temu
Nie chcę tej cholernej własności pod blokiem. Odwalcie się ode mnie.
wiosna
4 lata temu
W 12pietrowym bloku oplata gruntowa za lokal na jednym z pieter powinna wynosic 1/12 kwoty zadanej od jednego mieszkania.