Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Pierwszy taki związek zawodowy w Polsce. Etat nie jest potrzebny

4
Podziel się:

Nie trzeba być na etacie, by być reprezentowanym w związkach zawodowych. We wrześniu powstał pierwszy związek dla osób zarobkujących na podstawie innych umów.

Pierwszy taki związek zawodowy w Polsce. Etat nie jest potrzebny
Związki zawodowe nie dotyczą tylko zatrudnionych na etacie (East News, Tomasz Kawka)

To pierwsza tego typu organizacja w Polsce - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", informując o zarejestrowaniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Samozatrudnionych "wBREw". Związek został zarejestrowany 10 września 2021 r. decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu.

O co chodzi związkowi?

"Jesteśmy przedsiębiorcami, którzy mają dość drapieżnego państwa, zawyżonych podatków i zaniżonej emerytury" - można przeczytać na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Samozatrudnionych "wBREw".

Zobacz także: Jest praca "od ręki". Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

"Opowiadamy się za równością wszystkich podmiotów gospodarczych wobec prawa oraz wobec fiskusa. Nie zgadzamy się wyzysk samozatrudnionych przez korporacje, monopolistów rynkowych i państwo. Jesteśmy wBREw dyskryminującym przepisom i przymusowi samozatrudnienia. Jesteśmy za silną organizacją samozatrudnionych. Jesteśmy samozatrudnieni" - podkreśla związek, dodając, że "jednoczy grupy zawodowe samozatrudnionych: pielęgniarki, ochroniarzy, informatyków, dziennikarzy, szewców, budowlańców, tatuażystów, kurierów, trenerów fitness, tłumaczy i taksówkarzy".

Jakim cudem nie tylko etatowcy?

Zrzeszanie się zatrudnionych na podstawie innej mowy niż umowa o pracę stało się możliwe po zmianie przepisów wymuszonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2015 r.

Znowelizowane przepisy związkowe obowiązują od 1 stycznia 2019 r., ale do tej pory samozatrudnieni i zleceniobiorcy nie przystępują masowo do organizacji pracowniczych.

- Zainteresowanie jest niewielkie. Mamy członków, którzy nie są pracownikami, ale jest to udział o raczej marginalnym znaczeniu. Widoczny jest brak zrozumienia roli związków. Wielu zatrudnionych uważa, że wystarczy się zapisać, zapłacić składkę i ktoś ma za nich wymusić lepsze warunki pracy. A przecież zrzeszamy się po to, aby wspólnie coś wywalczyć - podkreśla z rozmowie z "DGP" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
000
8 miesięcy temu
Związki zawodowe powinny być
Gratulacje za...
3 lata temu
Bravo! Wreszcie ktoś chce coś zmienić. Ludzie którzy są na samozatrudnieniu, nie byli i nie są wynagradzani za swoją ciężką pracę w tym kraju. Taka osoba po wielu latach odprowadzania zdecydowanie większych podatków nie ma np. godnej emerytury. Na dzień dzisiejszy nasz kraj docenia ludzi pobierających wszelakie świadczenia za free:) Ten projekt trzeba rozwijać i powiększyć o właścicieli firm.
Mam was dosyć
3 lata temu
No solidy walczą o stołki. Podpisali Ugody i wyprowadzili sztandary. Kto jeszcze płaci składki.
Wyzyskowi NIE...
3 lata temu
Do puki będzie Kapitalizm to będzie Wyzysk i Bezrobocie , tylko Socjalistyczny ustrój Nawiązujący do najlepszych czasów PRLu może cokolwiek zmienić .