Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Pierwsza duża elektrownia atomowa w Polsce powstanie później, niż zakładano

51
Podziel się:

- Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbywa się w Katowicach.

Pierwsza duża elektrownia atomowa w Polsce powstanie później, niż zakładano
Elektrownia atomowa Bohunice na Słowacji, zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons, Michal Jančina CC BY 3.0)

Firma doradcza Kearney na EKG 2024 przedstawiła raport dot. transformacji energetycznej Polski. Jego autorzy twierdzą, że procesowi jest potrzebny lider, jednoczący graczy rynkowych. Taką rolę mógłby odegrać specjalny międzyresortowy zespół rządowy.

Wskazano, że pierwszym krokiem powinno być stworzenie strategii rozwoju sektora energetycznego do 2050 r., w której określone zostanie, gdzie jesteśmy i co chcemy osiągnąć. Minister przemysłu Marzena Czarnecka powiedziała, że rząd rozpoczął już tego typu działania.

- Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

"Nierealny" plan na elektrownie atomowe w Polsce

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką PEJ jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Według wcześniejszych założeń budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy reaktor AP1000 w technologii Westinghouse miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Ministerstwo klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku.

- Zakładamy, że to jest rok 2040 ostrożnościowo. Proszę pamiętać, że nasi poprzednicy zakładali optymistyczny scenariusz 2032 r., nie mając na tzw. stole nic. Ja jestem realistką i wiemy doskonale, że wszystkie inwestycje tego typu ulegają pewnemu opóźnieniu - powiedziała Czarnecka na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

I zaznaczyła: - To samo mówi pan pełnomocnik (rządu - red.) ds. infrastruktury krytycznej pan minister Bando (wiceminister klimatu Maciej Bando - red.) - i ja tylko powtarzam jego informacje. Myślę, że to jest data realna i mająca możliwość wejścia w życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Ggg
6 dni temu
Za co ci ludzie biorą pieniądze, dwa rządy, premiera i prezydenta, parlamentarzystów tyle jakby ten kraj był 10 razy liczniejszy, a efektów brak, jeśli zachodnia firma czegoś nie zbuduje to tylko zmarnują, rozkradną, przeżrą pieniądze i jeszcze zbudowanie czegoś tutaj jest trzy razy droższe niż gdzie indziej
699
6 dni temu
A to opóźnienie spowodowane jest czym? Tym że Niemieckie lobby pseudo ekologiczne nie wymusiło jeszcze na PE uchwały że atom jest "be" i trzeba wszystkie atomówki pozamykać? I pewnie zbiegnie się to (zupełnie przypadkiem) z zakazem stawiania nowych elektrowni jądrowych co będzie doskonałą wymówką aby skasować program naszych elektrowni jądrowych zanim jeszcze wbije się pierwszą łopatę? Ale co wypłacą wszystkim "zatrudnionym" przy tym projekcie to już se ne vrati. Pamiętacie jak PO stawiało pierwszą polską elektrownię jądrową? No i gdzie ona ci jest? Pewnie wszystko wina PIS u teraz che che che che. Nie dawajmy się zwariować.
Wkurzony
1 tyg. temu
No tak na świecie się buduje w 8 lat a w polsce 16
xDD
1 tyg. temu
Ale ważne, że raz PIS, PO i tak w koło Macieju.
Piotr
1 tyg. temu
Aleksander Grad w roku 2013: "Zweryfikowaliśmy początkowy harmonogram w ubiegłym roku, który był nierealny. Teraz harmonogram zakłada, że pod koniec 2024 roku będzie możliwość uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej."
...
Następna strona