Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

OpenAI ma dość niedoborów chipów na rynku. Rozważa stworzenie własnych

4
Podziel się:

OpenAI, firma stojąca za sztuczną inteligencją ChatGPT, rozważa stworzenie własnych chipów AI – podaje Reuters, który powołuje się na swoje nieoficjalne ustalenia. W tym celu rozważa nawet potencjalne przejęcie jednej z firm produkujących mikroprocesory.

OpenAI ma dość niedoborów chipów na rynku. Rozważa stworzenie własnych
Sztuczna inteligencja. OpenAI rozważa stworzenie własnych chipów AI (GETTY, SOPA Images)

Z ustaleń agencji wynika, że firma nie zdecydowała się jeszcze na konkretne kroki w tym kierunku. Jednak już co najmniej od zeszłego roku jej przedstawiciele na wewnętrznych spotkaniach omawiają, jakie możliwości ma OpenAI w zakresie rozwiązania niedoborów drogich chipów AI, na których bazuje przedsiębiorstwo.

Trzy scenariusze na stole

Reuters wymienia trzy scenariusze rozważane przez OpenAI. Są nimi:

  1. opracowanie własnych chipów,
  2. ściślejsza współpraca z producentami (w tym z Nvidią),
  3. dywersyfikacja dostawców poza Nvidie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w szkolnictwie - czy będzie wykorzystywana przez uczniów i nauczycieli?

Agencja poprosiła OpenAI o komentarz, lecz firma go odmówiła.

Ogromne koszty AI

Od 2020 r. OpenAI rozwija swoją sztuczną inteligencję za sprawą superkomputera zbudowanego przez Microsoft, który jest jednym z największych sponsorów firmy. Wykorzystuje on ok. 10 tys. procesorów graficznych Nvidii.

Prowadzenie ChatuGPT i jego rozwój jest jednak bardzo kosztowny. Z analizy Stacy Rasgon, analityczki firmy Bernstein, wynika, że każde pytanie użytkowników skierowane do AI kosztuje firmę 4 centy. A gdyby skala zapytań wysłanych do AI wzrosłaby do jednej dziesiątej skali zapytań wpisywanych przez internautów do wyszukiwarki Google'a, to wymagałoby to od firmy dziesiątek miliardów dolarów rocznie, by utrzymać działanie ChatuGPT.

Stąd właśnie pomysł, by samemu produkować chipy. Posłużyć do tego celu miałoby przejęcie jednej z firm z tego sektora. Nie ma pewności, kogo zakup rozważał OpenAI. Jednak, jak wskazali eksperci w rozmowie z Reutersem, nie gwarantowałoby to sukcesu. Koszt natomiast takiego przejęcia mógłby sięgnąć setek milionów dolarów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ciekawski
7 miesięcy temu
Co oni się tak nastawili na chipy od NVDII, przecież niegorsze robi AMD i Intel? Czyżby dobrze posmarowali komu trzeba?
KjK
7 miesięcy temu
Wszystko dąży do tego, że scenariusz na którym opiera się film "Idiokracja" , się urzeczywistni w realnym świecie. Do rządów wybiera się celebrytów, a myśleć za nas będzie AI .
Asad
7 miesięcy temu
Polski rząd zaprasza do budowy fabryi w Polsce mamy doskonałe warunki teren, dofinansowanie do budowy - 10 miliardów i zwolnienie z podatków na 25 lat i to wszystko tylko za 49% udziałów dla polityka z rządzącej partii
Yes
7 miesięcy temu
"to wymagałoby to od firmy dziesiątek miliardów dolarów rocznie, by utrzymać działanie ChatuGPT.". I dodajmy do tego rekompensaty dla Twórców, na których treściach / pracach model jest trenowany i cały biznes się finansowo rozjeżdża.