Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

Nawet 35 dni urlopu. Tyle wolnego od pracy mają Polacy w 2024 r.

3
Podziel się:

Pracownicy w Polsce mogą wydłużyć swój urlop do 35 dni w roku. Skorzystanie z takiej możliwości przysługuje większości osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Nawet 35 dni urlopu. Tyle wolnego od pracy mają Polacy w 2024 r.
Nawet 35 dni urlopu. Tyle wolnego od pracy mają Polacy w 2024 r. (Pixabay, JESHOOTS-com)

Zgodnie z przepisami pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mogą skorzystać z 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w trakcie roku. O tym, ile dni wolnych mamy do wykorzystania, decyduje staż pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Krótszy okres przysługuje pracownikom, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat. Wlicza się jednak do niego także czas spędzony na studiowaniu. Osobom legitymującym się wykształceniem wyższym (dyplom licencjata, magistra lub wyżej) automatycznie dolicza się 8 lat.

Wielu zatrudnionych zapomina jednak, że urlop wypoczynkowy jest tylko jednym z rodzajów urlopu. Sposobów, w jaki można wydłużyć czas wolny od pracy, jest jeszcze kilka.

Rodzaje urlopów na umowie o pracę

Pracownicy mogą skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej, np. z powodu zalania mieszkania, albo innej losowej sytuacji. Zatrudniony zachowuje wówczas prawo do połowy wynagrodzenia za okres, w którym nie pracuje. Ten ostatni może wynosić 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracodawca nie może odmówić udzielenia tego typu urlopu.

Pracownicy mają także prawo, by wziąć dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Takie zwolnienie przysługuje osobom, które wychowują dziecko do 14 roku życia. Co istotne, mowa tu o potomstwie pozostającym faktycznie pod opieką zatrudnionego składającego wniosek. Biologiczny rodzic, który nie wychowuje dziecka, nie będzie miał prawa do skorzystania z dodatkowych dni wolnych.

Wymiar zwolnienia na opiekę nad dzieckiem wynosi 16 godzin lub 2 dni. W tym wypadku zatrudniony dostaje jednak wynagrodzenie w pełnej wysokości.

Liczbę dni wolnych można także zwiększyć, korzystając z urlopu opiekuńczego. Wśród uprawnionych są osoby, które opiekują się członkami rodziny, lub gospodarstwa domowego. W trakcie roku kalendarzowego pracownik może wykorzystać w takim celu do 5 dni.

Łączna liczba dni wolnych zwiększa się rzecz jasna po uwzględnieniu weekendów, czy też pisząc szerzej - dni, które nie są dniami roboczymi. Serwis infor.pl policzył, że po odjęciu urlopów i innych dni wolnych od pracy w 2024 r. Polakom wypada 115 dni wolnych i 251 dni pracujących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
obserwator
2 tyg. temu
Już myślenie mi się uruchomiło, że może jeeednak coś pozytywnego zrobił Tfusk dla Polaków - ale nie!!! to tylko ściema!!! z tym 35-cio dniowym urlopem. Jak było 20 lub 26 dni - tak jest i tyle w temacie.
aaa
4 tyg. temu
Ten urlop opiekuńczy to już byście sobie darowali, bo nie przysługuje za niego wynagrodzenie, więc mało kusząca opcja.
Andrzej
2 miesiące temu
Gdyby pracownik tak zrobił, to rozwiązuję z nim umowę. Obecnie dużo się zmienia - wiele firm zwalnia grupowo, wkracza sztuczna inteligencja i automatyzacja. Coraz mniej będzie trzeba pracowników, więc trzeba sobie cenić pracę. Z drugiej strony zaufany pracownik nigdy z takich opcji urlopowych nie skorzysta.