Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Nadchodzi rewolucja w urlopach i zwolnieniach z pracy

185
Podziel się:

Firma będzie musiała uzasadniać wypowiedzenie umów na czas określony, a urlop rodzicielski zostanie wydłużony o dwa miesiące — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nadchodzi rewolucja w urlopach i zwolnieniach z pracy
Rewolucja w urlopach i zwolnieniach z pracy to świetna informacja dla pracowników, ale gorsza dla firm - pisze "DGP" (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Jak czytamy, w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowane zostały założenia projektu nowelizacji kodeksu pracy. Wynika z nich, że Polacy zyskają dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. To zmiana wymuszona przez unijną dyrektywę work-life balance, o czym pisaliśmy na money.pl. Czas na wprowadzenie zmian mamy do sierpnia 2022 r.

Zobacz także: Zamieszanie wokół urlopu Mejzy. "Szopka"

Zmiany w urlopach i zwolnieniach z pracy

W praktyce wolne będzie zagwarantowane dla ojca dziecka. Jeśli ich nie wykorzysta, wówczas dni te przepadną. Co istotne, matki wciąż będą mogły korzystać z rocznych urlopów po urodzeniu dziecka.

Z kolei wszyscy zatrudnieni zyskają pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, w trakcie którego będą mogli zajmować się niesamodzielnymi członkami rodziny, np. dziadkami. W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia - podaje "DGP".

Zmiany szykują się również w kwestii wypowiedzeń umów o pracę na czas określony. "To prawdziwa rewolucja, bo obecnie taki wymóg dotyczy tylko kontraktów bezterminowych. Po zmianie trudniej będzie rozwiązać umowy czasowe m.in. z uwagi na ryzyko zaskarżenia powodów zwolnienia do sądu. Co więcej, obowiązkowa będzie też konsultacja zamiaru wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(185)
Sławek
2 lata temu
Kazdego można zwolnić, ale zgodnie z przepisami Kodeksu pracy a nie według swojego widzi mi się. Jeżeli waznejsza jest ambicja lub duma osobista to rzeczywiście pracownik jest mądrzejszy.
Ectwoe
2 lata temu
Urlop bez względu na staż pracy taki sam wszystkim. Swiadec
doradca
2 lata temu
Totalny idiotyzm. Przyjmujesz do pracy pracownika na 3 mies. Stwierdzasz, że taki pracownik nie jest ci potrzebny (bo nic nie umie a roszczenia wielkie) i co? Napiszesz, że nic nie umie to pójdzie do sądu. I musisz udowodnić, że jest głupol??? Kiedy nim jest?
Pracownik kr...
2 lata temu
Polska to dziwny kraj i wcale się nie dziwię że tak myślą o nas w Unii "zachodniej "pracuję 40lat na jednym etacie i równocześnie 25 lat na drugim w ZUS-e powiedzieli mi że emeryturę będę miał naliczoną jakbym pracował na jednym etacie pomimo że pracodawcy zabierają mi pełne składki z obydwóch etatów, na zwolnieniach lekarskich i innych nie byłem już 15lat teraz dowiaduję się że zgodnie z polskim Ładem nie należy mi się dodatek PIT2 na 2 etat choć składki opłacam pełne a w domu jestem gościem ,zęby,uszy,stłuczenia leczę prywatnie bo na fundusz musiałbym czekać zastanawiam się na co idą moje składki w ZUS-E i czy nie powinni mi zapłacić dwie emerytury zgodnie z opłaceniem składek w różnych miejscach pracy.
king
2 lata temu
Od dawna twierdzę, że termin wypowiedzenia powinien trwać 25 lat. Nie podnosisz takiemu pensji a o chęci odejścia z pracy musi cię poinformować 25 lat do przodu. Co to za problem ci pracodawcy widzą? Ja nie wiem. Jakby im na pracownikach nie zależało. Państwo daje im niewolników a ci narzekają ...
...
Następna strona