Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Komu przysługuje

13
Podziel się:

Narodowe Święto Niepodległości wypada w tym roku w sobotę. Z uwagi, że jest to dzień wolny od pracy, zatrudnieni zyskają dodatkowy urlop. Komu przysługuje? Aby skorzystać, należy być przede wszystkim zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Komu przysługuje
Narodowe Święto Niepodległości wypada w tym roku w sobotę. Pracownicy skorzystają z dodatkowego dnia wolnego (Agencja Wyborcza.pl, Jakub Orzechowski)

Artykuł 130 Kodeksu pracy mówi o tym, że jeśli święto wolne od pracy przypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. Pracodawca natomiast jest zobowiązany obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grozi nam fala bankructw w 2024 r. "Koszty silnie dociskają gastronomię"

Komu przysługuje wolne za święto wypadające w sobotę

Jak wynika z przepisów, dodatkowy dzień wolny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. To oznacza, że nie otrzymają go zatrudnieni na tzw. śmieciówkach, czyli umowach cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy umowa-zlecenie.

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę nie przysługuje również osobom, które są w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym.

Kiedy odebrać wolne za święto wypadające w sobotę

Dodatkowy dzień wolny powinien być przyznany pracownikom jeszcze w listopadzie, jeśli w danym zakładzie przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy.

"Pracodawca musi także udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy, gdy święto przypada w dniu wyznaczonym jako dzień jego pracy. W przypadku osób pracujących w dni świąteczne również obowiązuje zasada, że każde święto w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela skraca wymiar czasu pracy o 8 godzin" - czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Przypomnijmy, że w 2023 roku poza 11 listopada są dwa dni wolne od pracy - są to 25 grudnia (poniedziałek) i 26 grudnia (wtorek) - czyli podczas świąt Bożego Narodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Ciekawy
4 miesiące temu
Czy mogę odebrać dzień wolny za sobotę jeżeli mam umowe o pracę na okres próbny 3 miesięcy ??
Kot
5 miesięcy temu
Czy jeżeli pracuje 6 godzin w tygodniu mam wynagrodzenie płatne za godzinę (a nie stałą pensję) i 1 listopada wypadał akurat w dzień kiedy mam 3 godz pracy to należy mi się wynagrodzenie. Placówka wtedy nie pracuje.
Jarek
5 miesięcy temu
Jestem sam sobie szefem, więc ja decyduję kiedy mam dzień wolny, a kiedy nie. Chociaż prawdą jest, że odkąd ukończyłem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i pracuję jako Technik masażysta prowadząc własną firmę to nie mam zbyt wielu dni wolnych. Naprawdę lubię to czym się zajmuję, więc nie czuję potrzeby, żeby nadmiernie odpoczywać od pracy.
rok22
6 miesięcy temu
Po co mi dzień wolny nie płatny!! Zatrudnieni na etat nie mają zmniejszonego wynagrodzenia a pracujacy na dniòwki nie dostają za niego wynagrodzenia. Piękna sprawiedliwość.
Ewa
6 miesięcy temu
Nauczyciele odbiorą sobie ten dzień w tzw. wakacje, kiedy wszyscy im to wypominają.