Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Dług Ryszarda Krauze wystawiony w internecie. Chodzi o 7,6 mln euro

1
Podziel się:

Nabycie wierzytelności wobec Ryszarda Krauze, kiedyś jednego z najbogatszych Polaków, oferuje osoba, która uruchomiła w tym celu specjalną stronę internetową. Do kupienia jest dług gdyńskiego biznesmena, który wynosi przeszło 7,6 mln euro.

Ryszard Krauze
Ryszard Krauze (East News)

Strona działa w domenie dlugryszardakrauze.pl oraz ryszardkrauzedebt.com. Zamieszczone na niej informacje są po polsku i po angielsku.

"Zachęcamy do kontaktu osoby, które są zainteresowane nabyciem wierzytelności wobec pana Ryszarda Krzysztofa Krauze lub chcą przekazać wierzycielowi informacje o transakcjach pana Ryszarda Krzysztofa Krauze, które nastąpiły w ciągu ostatnich 5 lat i zostały dokonane z pokrzywdzeniem wierzycieli" - czytamy na stronie. Poniżej kwota: 7 627 641,10 euro

Wbrew pozorom nie jest to zwykła oferta sprzedaży tego długu. Małą czcionka napisano, że "niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty sprzedaży wierzytelności, lecz zaproszenie do rokowań w celu zawarcia umowy sprzedaży". Oznacza to, że nabywca chce kwotę transakcji negocjować.

Właściciel strony informuje, że 14 czerwca 2012 r. Trybunał Arbitrażowy w Mediolanie wydał Wyrok zasądzający zapłatę przez Ryszarda Krauze odszkodowania za niewykonanie umowy.

Jak wyjaśniono, stronom nie przysługiwała jakakolwiek forma odwołania od Wyroku Trybunału Arbitrażowego, choć przysługiwało im prawo złożenia do Sądu Apelacyjnego w Mediolanie wniosku o uchylenie Wyroku Trybunału Arbitrażowego. Takiego wniosku Krauze jednak nie złożył.

"Zgodnie z prawem włoskim wyrok Trybunału Arbitrażowego jest więc ostateczny, wiąże obie strony i podlega egzekucji na terytorium Włoch" - pisze wierzyciel Krauzego.

Ryszard Krauze wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną na prawomocne postanowienie stwierdzające wykonalność wyroku w Polsce, które zapadło w 2016 roku, ale we we wrześniu 2017 r. Sąd Najwyższy odmówił mu przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Historia biznesowa Ryszarda Krauze to historia jednego z najbardziej spektakularnych upadków wśród najbogatszych Polaków.

Na szczyty list najbogatszych wspiął się w czasach transformacji ustrojowej, głównie dzięki lukratywnym kontraktom IT, zawieranym z państwowymi firmami. Przez wiele lat utrzymywał status miliardera.

Dobra passa skończyła się w 2007 r. Biznesmen znalazł się na celowniku służb po dojściu do władzy PiS. Przestały wystarczać rozliczne koneksje i znajomości z politykami, co udowodniła tzw. afera przeciekowa, której Krauze stał się głównym bohaterem.

Nie pomogły również nietrafione decyzje biznesowe, m.in. zaangażowanie w przemysł naftowy i poszukiwanie zagranicznych złóż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Stryjek
5 lata temu
Zamienię akcje Petrolinvestu na dług Ryszarda.