Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|
aktualizacja

Czy musimy spłacać raty za telefon po zmarłej osobie? UKE wyjaśnia, co należy zrobić

7
Podziel się:

Urząd Kontroli Elektronicznej informuje na temat kroków, które należy podjąć w przypadku śmierci abonenta. UKE zaleca szybki kontakt z operatorem i ustalenie szczegółów dotyczących wygaszenie umowy lub cesji.

Czy musimy spłacać raty za telefon po zmarłej osobie? UKE wyjaśnia, co należy zrobić
Cesja w większości przypadków jest darmowa (Adobe Stock)

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca jak najszybsze poinformowanie operatora telekomunikacyjnego o śmierci abonenta. Ułatwi to wygaszenie lub cesję umowy. Spadkobiercy będą też musieli uregulować ewentualne długi wobec operatora.

W przypadku śmierci klienta umowa oświadczenie usług telekomunikacyjnych wygasa. Operator musi zostać o tym fakcie powiadomiony, ponieważ nie dzieje się to automatycznie.

Najbliżsi muszą dostarczyć dostawcy rezygnację z usług z powodu śmierci abonenta wraz z aktem zgonu. Dokumenty można złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta lub wysłać je pocztą. Pismo musi zawierać takie dane: imię i nazwisko, numer/numery telefonu, numer konta albo inne dane pozwalające na identyfikację klienta w systemie.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

UKE przypomina też o możliwości cesji. Rodzina może przejąć numer telefonu po osobie zmarłej lub kontynuować korzystanie z usług.

"„Cesja jest przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umowy na osobę trzecią. Przekazanie usług zazwyczaj odbywa się na dotychczasowych warunkach. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana oferty. Wówczas dostawca ustali z nowym klientem warunki świadczenia usług" – czytamy w komunikacie UKE.

Cesja u większości operatorów jest darmowa. Wystarczy jedynie wypełnienie odpowiedniego formularza i kopia aktu zgonu.

Cesja nie zawsze jest możliwa i niekoniecznie może dotyczyć wszystkich usług.

Często najbliższa rodzina nie zgłasza chęci cesji i dalej korzysta z usług. Według UKE jest rozwiązanie, ale tylko na jakiś czas. Bez cesji nie można złożyć reklamacji dotyczącej błędnie naliczonej faktury czy strat wynikających z awarii.

W przypadku rozwiązania umowy z powodu śmierci abonenta nie jest naliczana żadna kara umowna z tytuł zerwania umowy. Najbliżsi są jednak zobowiązani do uregulowania zaległych opłat lub rat za sprzęt telekomunikacyjny. Wszystko zależy jednak od konkretnego operatora.

W przypadku Play najbliżsi nie muszą opłacać rat za sprzęt. Oczywiście poza tymi, które zostały wliczone do faktur, które otrzymał zmarły przed śmiercią. W przypadku internetu mobilnego Play wymaga jedynie zwrotu wypożyczonego sprzętu.

Mniej prokonsumencką postawę ma Orange. Operator wymaga spłaty wszystkich rat, również tych, które miały zostać zapłacone zgodnie z planem ratalnym już po śmierci abonenta. W przypadku usług stacjonarnych należy zwrócić sprzęt do Orange. W przypadku braku zwrotu operator nalicza karę w wysokości ceny sprzętu.

Sprawy związane z cesją i kosztami spadającymi na spadkobierców różnią się w zależności od operatora. UKE zaleca kontakt i ustalenie warunków indywidualnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
:)))
9 miesięcy temu
Rodzina nic nie musi. UKontroli????? to może sobie zalecac Brak rozumu boli
Pinokio
9 miesięcy temu
Artykuł wprowadza w błąd. Wg prawa, rodzina nie ma obowiązku zapłaty długów po zmarłym, za używanie telefonu ani za otrzymany laptop czy komorke. Ciekawe, co autor dostal za te bzdury?
zxcvbnm,.
3 lata temu
a jak nie mam spadkobierców? wtedy należy wysłać komornika na cmentarz komunalny i niech operator dochodzi swoich od zmarłego.
Dow Jones
3 lata temu
!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kiedy wreszcie zauważycie, że Dow Jones nie działa na money.pl? !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wiem, że to nie na temat, ale nie ma jak tego zgłosić. Kontakt jest do wp a nie do money, a wp ma to gdzieś! Jak może nie być najważniejszego indeksu na świecie na stronie finansowej / giełdowej.
JOZ
3 lata temu
Do ewentualnego zaspokojenia roszczeń operatora są zobowiązani spadkobiercy a nie najbliżsi, o ile przyjmą spadek.