Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Alimenty. Dłużnicy są wykreślani z rejestru po upływie sześciu lat

6
Podziel się:

Przez absurd wynikający z obecnie działającego prawa, tzw. alimenciarze są usuwani z rejestru długów, jeżeli ich zobowiązania są starsze niż sześć lat. Resort rodziny chciał to zmienić, jednak wciąż się to nie udaje.

Obecne prawo powoduje, że alimenciarze są usuwani z listy po sześciu latach.
Obecne prawo powoduje, że alimenciarze są usuwani z listy po sześciu latach. (iStock.com)

O sprawie informuje portal Prawo.pl, który wskazuje też, że tylko w przypadku rejestru dłużników ERIF BIG S.A. wykreślono ponad 55 tys. informacji o zadłużeniach alimentacyjnych w ubiegłym roku. Mowa tutaj o zobowiązaniach o wartości 1 mld złotych. Trzeba jednak też podkreślić, że część z nich dotyczy osób, które dług spłaciły.

Wszystko dzięki nowelizacjom ustawy o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wynika z nich, że wszystkie informacje o roszczeniach, stwierdzone prawomocnym wyrokiem lub ugodą, są usuwane „nie później, niż po upływie 6 lat” od momentu stwierdzenia roszczenia.

W praktyce zapis ten dotyczy również dłużników zalegających z alimentami. Wykreślani z rejestrów po 6 latach są wszyscy - nawet ci, którzy nie spłacili swoich zobowiązań.

Zobacz też: Urlop od korporacji. "Trudno to sobie wyobrazić"

Zmienić to chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak sprawy nadal nie rozwiązano.

- Zdarza się, że osoba na szybko wpłaca na przykład 100 zł i na tym poprzestaje. Gdyby ustawodawca zmienił przepisy tak, aby dłużnicy alimentacyjni nie byli wykreślani z BIG do czasu spłaty wszystkich zobowiązań, to na pewno byłby to krok w dobrym kierunku - zaapelowała dr Łucja Kobroń–Gąsiorowska, adwokat, partner w kancelarii NCKG Adwokaci, adiunkt w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, cytowana przez Prawo.pl.

Fakt wpisania tzw. alimenciarzy do rejestru długów na dłużej, spowodowałby im trudności przy np. otrzymaniu kredytu.

Alimentów regularnie nie spłaca ok. 289 tys. osób, które zalegają łącznie 11,5 mld złotych - wskazał w raporcie BIG InfoMonitor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
bzdura
2 lata temu
Alimenty nie mają żadnego logicznego uzasadnienia - ponieważ, zobowiązania rodziców wobec dzieci UWAGA znoszą zobowiązania dorosłych dzieci wobec podstarzałych rodziców ! Pytanie ile jest DZIECI ALIMENCIARZY ?! a obowiązek ustawowy alimentowania rodziców ISTNIEJE ! Wiecie, co warte jest polskie prawo?! i proszę nie myśleć, że jestem alimenciarzem, bo tak nie jest.
Teraz
4 lata temu
w ogóle nie powinni płacić skoro jest pińset+. Alimenty powinny być odejmowane od tego rozdawnictwa.
Kryslc
4 lata temu
Absurdem są same alimenty bo dziecko ma dwoje rodziców i jeżeli dwoje chce wychowywać to powinno móc. Teraz jedno ma dziecko a drugie alimenty.
ZaKODowany
4 lata temu
To Kijowski może spać spokojnie 😜
ktoś
4 lata temu
Pójść dalej i po 6 latach rozstrzelać publicznie ...