Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Orlen chce kupić Energę. Krzysztof Tchórzewski dla money.pl: Proces łatwiejszy niż połączenie z Lotosem

17
Podziel się:

- Jeśli myślimy o dalszym umacnianiu pozycji międzynarodowej Orlenu, to przejęcie Energi, jest krokiem w tym kierunku - mówi w rozmowie z money.pl były minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodaje, że zakup spółki energetycznej będzie łatwiejszy niż fuzja z Lotosem.

Daniel Obajtek i Krzysztof Tchórzewski
Daniel Obajtek i Krzysztof Tchórzewski (PAP, Tomasz Gzell)

Kilkadziesiąt minut po czwartkowym zamknięciu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych PKN Orlen ogłosił wezwanie na zakup 100 proc. akcji energetycznej spółki Energa. Ustalił cenę akcji na 7 zł. Jeśli odpowiedzą akcjonariusze posiadający 66 proc. głosów, proces wejdzie w kolejny etap. Dla zakupu kluczowa będzie zgoda Komisji Europejskiej, która już bada jeden wniosek koncernu z Płocka.

- Na pewno będzie to proces konsolidacji dużo łatwiejszy do przeprowadzenia niż połączenie Orlenu z Lotosem. Przejmowana jest bowiem spółka prowadząca inną działalność podstawową - mówi o pomyśle w rozmowie z money.pl Krzysztof Tchórzewski, były minister energii. Dodaje, że wezwanie na akcje oznacza, iż w razie zakupu Energa pozostanie spółką zewnętrzną w stosunku do Orlenu. Zmieni się jedynie właściciel.

- Jeśli popatrzymy na pomysł tworzenia narodowego czempiona, a taki cel postawił sobie Orlen, to zakup Energi jest dużo bardziej trafny niż przejęcie Lotosu, bo zwiększa potencjał gospodarczy i możliwości Orlenu, a łatwiej go przeprowadzić - dodaje polityk.

Zobacz także: Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

W swojej podstawowej działalności paliwowej Orlen już stał się liderem nie tylko na rynku polskim, ale i przynajmniej dwóch ościennych - czeskim i litewskim. Do tego zyskuje coraz większy udział w rynku niemieckim.

- Jeśli myślimy o dalszym umacnianiu pozycji międzynarodowej Orlenu, to przejęcie Energi, jest krokiem w tym kierunku, a konsekwencja zarządu w realizacji postawionych celów zasługuje na uznanie - podsumowuje Krzysztof Tchórzewski.

W razie zakupu przez Grupę Orlen spółki Energa, łączna produkcja energii elektrycznej sięgnie ponad 11,6 TWh, co będzie stanowić około 7 proc. łącznej produkcji w Polsce. W oficjalnym komunikacie PKN Orlen podkreśla także możliwość wykorzystania doświadczenia obu firm w przyspieszeniu budowy morskich farm wiatrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ola
4 lata temu
A co jak nie odpowie 66 procent?
squun
4 lata temu
SP ma 51% głosów, a wymagane jest 66% mam nadzieję że reszta akcjonariuszy nie popuści po tej żałosnej cenie.
tomasz
4 lata temu
Orlen wie, że w perspektywie kilku lat przestanie handlować paliwem i na stacjach będzie musiał stawiać ładowarki do samochodów elektrycznych, więc chce mieć do nich swoje "paliwo"
Brawo!
4 lata temu
W celu dywersyfikacji proponuję jeszcze przejęcia Szaletów Pcimskich i Zakładów Regeneracji Tojtojów. Będzie komplet
ja
4 lata temu
Ciekawe. W sumie w związku z rozwojem elektromobilności to całkiem logiczny ruch. Mogliby budować razem infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych. Paliwówka sama w sobie z czasem zacznie tracić na wartości, chociaż pewnie jeszcze zejdzie.