Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak napisać testament?

2
Podziel się:

Podczas przygotowywania testamentu należy zachować odpowiednią formę dokumentu i zawrzeć w nim wszystkie wymagane elementy. Tylko wtedy ostatnia wola sporządzającego testament będzie wykonana.

Testament w odpowiednich warunkach można przekazać w formie ustnej
Testament w odpowiednich warunkach można przekazać w formie ustnej (pixabay.com / CC0)

Przygotowanie testamentu, który jest ważny, nie jest trudne. Wystarczy, że zachowamy odpowiednią formę, a w jego treści musimy zawrzeć konkretne elementy. Tylko wtedy ostatnia wola sporządzającego testament będzie wykonana.

Za granicą przygotowanie testamentu jest dość popularne. W naszym kraju dopiero przekonujemy się o konieczności tworzenia takiego dokumentu.

Testament – przykład

Żeby testament był ważny, wystarczy napisać np.:

Warszawa, 5 lutego 2017

Testament

Ja, niżej podpisany Maciej Nowak, urodzony 28 kwietnia 1965 roku w Krakowie, do spadku powołuję w równych częściach:

  • syna Adama Nowaka
  • wnuczkę Jolę Kowalską

Maciej Nowak

Taka forma powoduje, że testament jest ważny.

Jaka powinna być forma testamentu?

Testament może być sporządzony własnoręcznie (w tzw. wersji holograficznej). W takiej sytuacji nie jest wymagana wizyta u notariusza. Wystarczy spisać go na kartce papieru.

Testament własnoręczny koniecznie musi być spisany w całości własnoręcznie przez spadkodawcę. Nie jest możliwe, by testament był wydrukiem komputowym, który jest tylko podpisany przez spadkodawcę. Nie można go też napisać na maszynie do pisania. Nie ma również możliwości, by testament został spisany przez małżonka albo innego członka rodziny. Testament przygotowuje się własnoręcznie między innymi po to, by biegły grafolog mógł potwierdzić oryginalność takiego testamentu. Sporządzając taki dokument, używamy tylko kartki i długopisu albo pióra.

Nie wolno zapomnieć, żeby podpisać testament. Najlepiej, jeśli zrobimy to w formie pełnego imienia i nazwiska. Testament musi też zawierać datę w formie pełnej. Chodzi tu o dzień, miesiąc i rok. Daty potrzebujemy po to by dokładnie określić czas, w którym powstał. Spowodowane jest to tym, że testament zawsze można zmienić i wtedy obowiązujący jest ten ostatni. To również istotne w przypadku możliwości ubezwłasnowolnienia. W przypadku daty na testamencie łatwo określić, kiedy został przygotowany i czy wtedy spadkodawca mógł samodzielnie funkcjonować. W takiej sytuacji, mimo że spadkodawca będzie ubezwłasnowolniony, to jego* wola zawarta w testamencie* zostanie wykonana. Warto też wpisać miejscowość. Dzięki temu testament będzie wykonywany według prawa kraju, w którym został sporządzony.

Z testamentu musi wynikać jednoznacznie, przez kogo został sporządzony, a także kogo powołano do spadku.

Kto może sporządzić testament?

Testament może być sporządzony przez osobę pełnoletnią, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Testament musi być przygotowany pod wpływem wolnej woli. Jeśli testament sporządzono z powodu groźby albo nacisku, to taka okoliczność skutkuje nieważnością testamentu. Testament jest również nieważny, jeśli jest przygotowany łącznie z inną osobą. W przypadku małżonków każdy musi go przygotować samodzielnie.

Zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości podzielenia konkretnych elementów majątku (np. syn dostaje samochód i dom, a córka firmę). Spadkobierca może otrzymać określony ułamek aktywów spadkodawcy. Jeśli więc nie wpiszemy podziału procentowego majątku, to spadkobiercom przypada on w równych częściach. Testamentem można też zadeklarować, co ma się stać w sytuacji, gdy spadkobierca nie chce niczego dziedziczyć. Testament pozwala wydziedziczyć określone osoby.

Warto pamiętać, że testament może być zawsze zmieniony. Wtedy należy zniszczyć stary i napisać nowy. Jeśli jednak będą funkcjonowały oba, to zostaną wykonane łącznie.

Jeśli testament będzie odwołany, staje się nieważny. W tym momencie następuje dziedziczenie ustawowe.

Testament ustny

W sporej liczbie przypadków ostatnia wola przekazywana jest ustnie wobec notariusza. Można ją przygotować również w obecności burmistrza, prezydenta miasta albo starosty lub kierownika urzędu stanu cywilnego. W takiej sytuacji przy sporządzeniu testamentu trzeba mieć dwóch świadków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
eryka
4 lata temu
Mi w tym pomogła notariusz z tczewskiej kancelarii na Słowackiego. Pani Cejrowska najpierw wszystko dokładnie wyjaśniła, następnie testament został spisany.
bożena
5 lata temu
W takiej kwestii najlepiej zwrócić się do notariusza. Sama korzystałam z usług notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Sprawna pomoc.