Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Dodatkowa emerytura dla mundurowych. Opozycja składa projekt

528
Podziel się:

Składamy projekt ustawy umożliwiający emerytom mundurowym, którzy dalej pracowali, skorzystanie z dodatkowej emerytury - poinformowali posłowie KO Cezary Tomczyk, Cezary Grabarczyk i Czesław Mroczek. Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS został już złożony w Sejmie.

Dodatkowa emerytura dla mundurowych. Opozycja składa projekt
Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, by mundurowi mogli skorzystać z dodatkowej emerytury (Adobe Stock, Radosaw)

Tomczyk poinformował, że pomysł złożenia takiego projektu ustawy pojawił się na spotkaniu z szefem PO Donaldem Tuskiem w Bytomiu. Jak dodał, jeden z uczestników tego spotkania mówił, że jest byłym żołnierzem zawodowym, ale potem pracował i odprowadzał składki do ZUS. Dziś jednak nie może skorzystać z dodatkowej emerytury.

Opozycja chce większych emerytur dla tej grupy

- W imię sprawiedliwości społecznej chcemy powiedzieć jasno, że dzisiaj składamy projekt ustawy, który tę sprawę rozstrzygnie - zaznaczył poseł KO. Jak dodał, sprawa dotyczy kilkuset tysięcy osób. Zapewnił, że "każdy, kto był żołnierzem zawodowym i jednocześnie odprowadzał składki do ZUS będzie mógł skorzystać z dodatkowej emerytury".

Według Grabarczyka projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS został już złożony do laski marszałkowskiej. Jak poinformował, projekt przewiduje "wyeliminowanie dyskryminacji byłych wojskowych i funkcjonariuszy, którzy przeszli na mundurową emeryturę, ale cały czas pracują i płacą składki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

- Budują oni kapitał, ale nie mogą z niego skorzystać. To niesprawiedliwe. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie, które w przypadku zbiegu emerytur z dwóch źródeł pozwoli wyeliminować ten konflikt. Byli żołnierze i funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze zgromadzonego kapitału - mówił Grabarczyk.

- Liczymy, że pani marszałek Elżbieta Witek szybko nada numer druku, byśmy mogli uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji - zaznaczył.

Czesław Mroczek dodał, że PO nie pozostawi tej sprawy nawet wtedy, gdyby w tej kadencji nie udało się ustawy uchwalić.

Poinformował też, że KO przygotowuje wszechstronną analizę działań rządu PiS w zakresie obronności. Będzie ona "przedstawiać prawdziwy stan rzeczy w tym obszarze". Mroczek ocenił, że rok funkcjonowania ustawy o obronności państwa to "zmarnowany czas i pieniądze".

Dodatkowa emerytura dla mundurowych. Oto założenia projektu

Złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS zakłada, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę "mundurową" dalej pracowali "w cywilu" i odprowadzali składki, będą mieli prawo do wyższych emerytur - w praktyce chodzi o umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.

"Funkcjonariusze służb mundurowych przechodzący na emeryturę po 25 latach służby powinni być nadal aktywnymi pracownikami na rynku pracy. Odprowadzając składki na ubezpieczenia społeczne, od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie odprowadzonych do ZUS składek. Dotychczasowe regulacje opierały się na zasadzie wypłaty tylko jednego świadczenia. Jednak zmiany demograficzne oraz specyfika służby funkcjonariuszy i żołnierzy wymusza dostosowanie do nowych wyzwań" - głosi uzasadnienie projektu.

W projekcie postuluje się więc "rozszerzenie uprawnienia do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych oraz w rzeczywistości umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego". Takie rozwiązanie - uważają autorzy projektu - pozwoli "przywrócić sprawiedliwość, w przypadku osób, które odprowadzały składki na ubezpieczenie emerytalne, jednak ich prawo do świadczenia zostało zawieszone ze względu na pobieranie tzw. emerytury mundurowej".

Zdaniem projektodawców "postulowane zmiany zachęcą także do legalnej pracy i odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne". "Można przewidywać, że w pierwszym okresie nastąpi wzrost wpływów ze składek od wynagrodzeń z tytułu pracy u nowych pracodawców byłych funkcjonariuszy" - głosi uzasadnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(528)
oficer starsz...
1 godz. temu
mam 70 lat, przesłużyłem 42 lata w zielonym mundurze(mam 75 % emeryturę z WBE, czyli pełną,) 106 % wysługi, jak gdyby ktoś pytał oraz 25 lat pracy cywilnej na umowę oskładkowaną ZUS -kapitał emerycki ok. 450 tys. zł. Co Panie i Panowie na to?, jakieś propozycje?? ale konkretnie? ps. z systemu zaopatrzeniowego jak wojsko, to w tym Państwie korzysta wiele grup zawodowych, tak na marginesie!
JACEK 1944
12 godz. temu
W straży pożarnej , oraz w PSP przepracowałem 28 lat . W okresie pracy w straży pożarnej odprowadzane były składki emerytalne do ZUS. Przeszedłem na emeryturę mundurową . W cywilu mam przepracowane 32 lata czyli razem 60 lat pracy. ZUS wyliczył mi emeryturę cywilną do której nie ma doliczonego okresu 28 lat pracy w straży. Ponieważ emerytura cywilna jest wyższa aby ją otrzymać musiałem zawiesić emeryturę mundurową. W ten sposób służba w straży pożarnej nie miała żadnego wpływu na wysokość emerytury z ZUS. Uważam że tego rodzaju przypadki powinny być jednoznacznie uregulowane , aby przynajmniej część okresu służby zaliczona była do okresu składkowego ZUS lub część wyliczonej emerytury ZUS do emerytury mundurowej.
*JA
3 dni temu
Pracujcie na czarno, sam tak robię i jestem zadowolony, pozdrawiam.
Ola
4 dni temu
Tusk przed obecnymi wyborami i po nich nic nie obiecywał mundurowym pracującym - żadnej drugiej emerytury. Jedyne co obiecywał mundurowym to w 2015 roku drugą część reformy mundurówki czyli rozmundurowanie administracji oraz procentowy podział etatów prawdziwych mundurowych jak w górnictwie. Miał to zrobić w 2016 ale przegrał z PISem. Dążył do ograniczenia przywilejów, okrojenia etatów mundurowych tylko do prawdziwych mundurowych czyli tylko klawisz, krawężnik oraz wydłużenia wieku i lat pracy. On dąży do zabierania a nie dawania.
Jakubek
4 dni temu
I co dalej Panie Tusk z tymi 2 emeryturami? Jak zawsze nic to była obiecanka?
...
Następna strona