Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Cwaniaki chcą brać wakacje kredytowe dwa razy. Banki: będziemy zawiadamiać policję

104
Podziel się:

W jednym banku jeden wniosek, w drugim kolejny. Taki pomysł na wakacje kredytowe znaleźli cwaniacy. Banki informują, że są kredytobiorcy, którzy postanowili wycisnąć z pomysłu rządu, ile się da i zwyczajnie oszukują. Ostrzegają: takie przypadki będziemy zgłaszać policji.

Cwaniaki chcą brać wakacje kredytowe dwa razy. Banki: będziemy zawiadamiać policję
Banki informują o przypadkach, kiedy to żona i mąż w sprawie tego samego kredytu składają dwa oddzielne wnioski (PAP, Marcin Bielecki)

O tym, jak kredytobiorcy próbują przechytrzyć system, pisze portal wyborcza.biz. Klienci kombinują i składają wnioski o wakacje kredytowe w kilku bankach. Banki informują o przypadkach, kiedy to żona i mąż w sprawie tego samego kredytu składają dwa oddzielne wnioski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Portal przypomina, że banki raportują do Biura Informacji Kredytowej fakt skorzystania z wakacji kredytowych. Zanim wniosek zostanie zaakceptowany, klient jest prześwietlany w BIK, właśnie po to, by przekonać się, czy już z wakacji nie skorzystał.

O próbie oszustwa dowie się policja

Jeśli okaże się, że tak się stało, bank zwróci się do klienta o wyjaśnienie sytuacji i zwrot pieniędzy, jesli rata została już zawieszona. Próbę oszustwa może też zgłosić do organów ścigania.

Jak informuje wyborcza.biz, banki mogą weryfikować prawdziwość składanych przez klienta oświadczeń nie tylko w momencie analizowania wniosku o wakacje kredytowe, ale również później. Jeśli po kilku miesiącach wyjdzie na jaw, że skorzystał z wakacji kredytowych w dwóch bankach, będzie musiał zwrócić bankowi zawieszone raty wraz z należnymi odsetkami.

Przypomnijmy. Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Wakacje kredytowe okazją do nadpłacenia

Z danych BIK wynika, że prawo do skorzystania z tej pomocy ma około 3,5 mln osób (liczba ta sporo różni się od tej, którą podaje Związek Banku Polskich - 2,1 mln). Badanie przeprowadzone przez firmę Quality Watch w lipcu na zlecenie biura wykazało, że 35 proc. uprawnionych chce skorzystać z wakacji kredytowych tylko w sytuacji problemów ze spłatą rat. 32 proc. badanych chce z nich natomiast skorzystać niezależnie od tego, czy będą mieli problemy ze spłatą. W sumie więc około dwie trzecie uprawnionych mogą sięgnąć po wakacje kredytowe.

Pomysły na to, co zrobić z zaoszczędzonymi w ten sposób pieniędzmi, są różne. 38 proc. osób chce je przeznaczyć na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach. - Już od początku roku obserwujemy wzrost wartości nadpłaconych kredytów mieszkaniowych. Jeszcze w czerwcu 2021 r. kredytobiorcy dokonali nadpłat kredytów hipotecznych w kwocie 600 mln zł, podczas gdy w czerwcu tego roku kwota ta była trzykrotnie wyższa i wynosiła 2,6 mld zł - komentuje Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, cytowany w informacji prasowej.

6 proc. ankietowanych planuje z kolei przeznaczyć pieniądze na bieżące opłaty rachunków z tytułu prądu czy gazu, a 25 proc. - na sfinansowanie bieżących wydatków na życie, takich jak zakupy żywności czy odzież. Z kolei 16 proc. kredytobiorców deklaruje, że chce dzięki tym środkom spłacić inne zobowiązania w bankach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
julek
rok temu
dobrze ze teraz jest tak glosno o KRD, kazdy powinien wiedziec o takiej opcji aby zawierac bezpieczne wspolprace
Deren
2 lata temu
Ludzie zawsze kombinowali i kombinować będą, dlatego ja przed podpisaniem umowy z kontrahentem zawsze sprawdzam czy widnieje w bazie KRD
chris
2 lata temu
Ja w KRD zawsze sprawdzam potencjalnego kontrahenta czy nie jest dłużnikiem. Szkoda mi czasu na odzyskiwanie pieniędzy i windykacje
lipszczak
2 lata temu
"Banki informują o przypadkach, kiedy to żona i mąż w sprawie tego samego kredytu składają dwa oddzielne wnioski" Proszę o podstawę prawną, która stwierdza, że jest to niezgodne z ustawą. Ustawa wyraźnie mówi, że konsumentowi przysługuje zawieszenie rat w określonym wymiarze na jeden kredyt hipoteczny. Konsument to osoba prywatna a nie małżeństwo.
Joker
2 lata temu
Na szczęście jest KRD z każdy taki trafi tam potem :D
...
Następna strona