Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zerowy VAT na towary w UE. Co trzeba spełnić?

0
Podziel się:

Można zastosować stawkę 0 proc. po spełnieniu wymogów, w tym zgromadzenia kompletnej dokumentacji wywozu towarów z kraju do innego państwa unijnego.

Zerowy VAT na towary w UE. Co trzeba spełnić?
(Lisafx/Dreamstime)

W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004 wprowadzono zasadnicze zmiany w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wymiany handlowej towarów i usług z podatnikami VAT z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Zasadą jest, że wszelkie transakcje spełniające warunki uznania ich za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowane są zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawką 0 proc. Wymaga to jednak spełnienia szeregu warunków, w tym odpowiedniego udokumentowania wywozu towarów na teren innego państwa członkowskiego.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wewnątrzwspólnotowe przesunięcie towaru z jednego kraju unijnego do drugiego odpowiada co do zasady wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów w kraju zakończenia transportu. Powoduje to opodatkowanie dostawy dopiero w kraju ostatecznej konsumpcji. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Dlatego stawki VAT dla towarów sprowadzonych w ramach wewnątrzwspólnotowego zakupu są identyczne jak dla tych obowiązujących w kraju.

Podatnik zyskuje uprawnienia do zastosowania stawki 0 proc. po spełnieniu określonych wymogów, w tym potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Pomimo tego, że zgromadzenie takiej dokumentacji stanowi dla przedsiębiorców duże obciążenie administracyjne, ich brak powoduje obowiązek opodatkowania stawką stosowaną w przypadku transakcji krajowych. Elementy wspomnianej wyżej dokumentacji zostały jasno określone w art. 42 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Należą do nich:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego;
  • kopia faktury;
  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

W większości przypadków podatnicy dysponują kopią faktury, jak i specyfikacją ładunku (która często zawarta jest na samym druku faktury). Problem pojawia się w momencie zgromadzenia dokumentów przewozowych - szczególnie w przypadku korzystania z usług firm transportowych. Kiedy podatnik dysponuje kompletem wymienionych wyżej dokumentów, nierzadko okazuje się, że brak na nich istotnych elementów - podpisów, pieczątek itp.

Ustawodawca zastrzegł jednak stosowanie dowodów zamiennych, innych niż wskazanych w art. 42 ust. 3. Mogą do nich należeć:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Podstawa Prawna:

Ustawa o podatku od towarów i usług

Inne artykuły dotyczące VAT znajdziesz w Money.pl
Jak szybciej uzyskać zwrot VAT Przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość wnioskowania o tzw. przyspieszony zwrot w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
Kiedy produkt otrzymuje status towaru wspólnotowego? Przemieszczenie towarów z kraju w UE do państwa członkowskiego będącego siedzibą firmy należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
VAT za usługi związane z nieruchomościami. Gdzie płaci firma zagraniczna? Jedynie faktury za usługi związane z nieruchomościami w Polsce powinny zawierać polski VAT.

Autorka jest księgową w BSO Outsourcing Sp. z o.o.

prawo podatkowe
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)