Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł

2011-12-27 19:59

Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł

Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł
[fot: Alexshalamov/Dreamstime]

W pierwszym kwartale przyszłego roku osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne otrzymają dodatkowe 100 zł miesięcznie - przewiduje podjęta uchwała Rady Ministrów.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła uchwałę, która przewiduje ustanowienie rządowego programu zakładającego przyznanie osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne - matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka - pomocy finansowej w wysokości 100 zł miesięcznie. Pomoc będzie wypłacana od 1 stycznia do 31 marca 2012 r., przyznawana jest niezależnie od dochodu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny otrzymują: matka albo ojciec (lub faktyczni opiekunowie), którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 stycznia, a w przypadku, gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznano po tym dniu - w ciągu 7 dni, od kiedy decyzja ta stała się ostateczna.

Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie ją przyznawał i wypłacał organ realizujący w danej gminie świadczenia rodzinne (czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta lub ośrodek pomocy społecznej).

Podwyższenia kwoty zasiłku domagały się rodziny niepełnosprawnych dzieci. W poprzednich latach organizowano protesty pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jesienią premier Donald Tusk spotkał się z rodzinami niepełnosprawnych dzieci i zapewnił, że otrzymają podwyżkę świadczenia.

Dodatkowa pomoc - 100 zł w listopadzie i w grudniu - została już raz przyznana przez Radę Ministrów w październiku. Premier zapowiadał wówczas, że jest to początek zmian dla rodzin, które na pełny etat opiekują się bliskimi, których niepełnosprawność nakazuje całodobową opiekę.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

O polityce socjalnej rządu czytaj w Money.pl
Ważne zmiany w wypłatach "becikowego"
Aby je otrzymać, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza.
Bez tego nie licz na 1000 zł. Nowe w becikowym
Od przyszłego roku, aby otrzymać tzw. becikowe, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza.
Rząd ujawnił o ile podniesie emerytury
Każdy dostanie taką samą podwyżkę. Z budżetu pójdzie na ten cel blisko 7 mld złotych.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-03-19 15:42:51 87.207.206.* | zuzia312
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [0]
nie wprowadzajcie ludzi w blad zasilek pielegnacyjny wynosi niezminnie od lat 153 zl
2013-02-19 12:46:10 46.174.238.* | lidka1001
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [1]
jestem samotną matką opiekuje sie córką która jest niepełnosprawna od urodzenia.popieram że zasiłek nie uległ zmianie.P.Tusk olewa również matki które chcą pracować żeby sie w MOPSie nie poniżać o jakieś grosze.A przecież nasze dzieci nie wyzdrowieją jak przestaniemy pracować.To czym sie zajmuje i co uchwala nasz rząd jest chore.Niech dadzą sobie te zasiłki,zapomogi,świadczenia i z nich żyją a niepełnosprawnym ich pensje!!!!!!!!!!!!!!!
2013-02-19 15:54:30 Azja22
Nie rozumiem jak można dać ludziom 100 zł podwyżki i sądzić że będą one w stanei coś za to kupić?! W jakim my kraju żyjemy? To naprawdę coraz bardziej zaczyna przypominać Białoruś!!
2013-01-02 19:11:11 93.105.223.* | dorota 97
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [0]
jakieś żarty są z tym zasilkiem 153 zł koszmar wszystko podnoszą a nam nic
2012-11-07 18:16:50 195.140.153.* | niesprytny
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [0]
Co za pismak nie umie odróznic zasiłku pielęgnacyjnego ze świadczeniem pilęgnacyjnym . w artykule chodzi o świadczenie a nie zasiłek który od paru ładnych lat wynosi az 153 złote
2012-05-30 08:25:10 78.30.119.* | rajda sylwester
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [0]
witam jestem inwalida od dziecinstwa mam zasilek pielegnacyjny mam go 153 zl a rzad robi z nami co chce musimy sie -zebrac i pokazac ze my jestesmy ludzmi a nie zebrakami -musimy walczyc o swoje czeba sie upomniec o swoje - ja popieram powyszke dla kazdego a nie robic wyjatkow
-1 spadek
2012-01-26 14:54:42 212.244.6.* | gosia 56473
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [0]
tak mam corke ktora od urodzenia jest chora nie dostalam emerytury choc mialam lata teraz corka jest na studiach ma stopien niepelnosprawnosci ale jej podwyzka sie nie nalezy to hamstwo w tej polsce
20 awans
2011-12-27 22:43:03 109.197.184.* | Konstestator
Re: Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł [4]
Osoba niepełnosprawna to ta która pisała ten artykuł ... a przynajmniej nagłówek... Typowe wprowadzanie w błąd ludzi. Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne to dwie różne rzeczy.
2012-01-14 22:05:07 109.243.240.* | bronia
dlaczego niezostal podniesiony zasilek pielegnacyjny ktury przez 6 lat wynosi 153 zl przeciez my tez sprawuiemy opieke nad chorymi dziecmi pracowalam 20 lat i poszlam na emeryture na kaleke dziecko i mam 638 zl i pan tusk takie matki pomia
2013-03-12 18:32:52 109.199.21.* | barbara377
mam podobna sytuacje i zgadzam sie z pania dlaczego nie podniosa zasilku pielegnacyjnego tylko swiadczenie przeciez jezeli ktos ma ustalone prawo do emerytury a opiekuje sie dzieckiem niepelnosprawnym to jest pominiety a tusk kiruje te pieniadze do opiekujacych sie ?
2013-03-12 18:28:13 109.199.21.* | barbara 377
zasiłki pozostaja bez zmian podnosi sie swiadczenia pielegnacyjne