Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypłata zawieszonych emerytur do komisji

0
Podziel się:

PiS zaproponował poprawkę wydłużającą okres, za jaki przysługiwałyby odsetki od zawieszonego świadczenia.

Wypłata zawieszonych emerytur do komisji
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Projekt dotyczący wypłaty zawieszonych, niekonstytucyjnym przepisem, emerytur wrócił do prac w komisji finansów. PiS zaproponował poprawkę wydłużającą okres, za jaki przysługiwałyby odsetki od zawieszonego świadczenia. Zgodnie z wyliczeniami ZUS, kwota wypłaty zaległych świadczeń wraz z odsetkami to niespełna miliard złotych. Projekt może dotyczyć ok 23 tys. emerytów.

Projekt powstał w odpowiedzi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r., który za niekonstytucyjną uznał obowiązującą od 1 stycznia 2011 r. zasadę zgodnie z którą, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy, przynajmniej na jeden dzień. Na skutek tego przepisu, jeżeli ktoś po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę - choćby na jeden dzień - ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury.

Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury. Wyrok TK nie ma zastosowania do osób, które nabyły prawo do emerytury od 1 stycznia 2011 r. lub później.

By dostosować przepisy do wyroku TK powstały dwa projekty ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. - senacki i rządowy.

Podkomisja stała sejmowej komisji finansów przygotowała na ich podstawie jednolity projekt, za wiodący uznając tekst rządowy. Zgodnie z nim zaległe świadczenia będą wypłacane emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 r. i po 30 września 2011 r. kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami i uwzględnieniem waloryzacji.

Sprawozdawca komisji finansów Paweł Arndt (PO) wyjaśnił, że w toku prac komisji zmianie uległy dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze zapisano, że emeryci, którzy nie czekając na ustawę wystąpili już o wypłatę zawieszonych emerytur do sądu, a ten w orzeczeniu nie przyznał prawa do odsetek, mogą złożyć do ZUS wniosek o ich wypłatę.

Po drugie, komisja biorąc pod uwagę, że wypłata skumulowanej, zwaloryzowanej emerytury wraz z odsetkami może narazić emeryta na wejście w drugi próg podatkowy zrezygnowała z przepisu, że emeryt chcący otrzymać wypłatę zawieszonej emerytury musi złożyć wniosek w ciągu 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Jak tłumaczył Arndt, komisja zdecydowała się ten termin określić tak, by emeryt mógł sam wybrać najkorzystniejszy dla siebie moment podatkowy na złożenie wniosku. Decyzję w sprawie wypłaty ZUS powinien podjąć w ciągu 60 dni od _ dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji _.

Projekt zgodnie popierają wszystkie kluby. Jedynie Elżbieta Rafalska (PiS) zgłosiła poprawkę mówiącą, że odsetki od zawieszonego świadczenia przysługują emerytowi nie tylko do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy, ale też w okresie między złożeniem wniosku do ZUS, a decyzją Zakładu.

Po tym jak poprawkę rozpatrzy komisja finansów, projekt trafi pod głosowanie Sejmu. Nastąpi to prawdopodobniej jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
Cudzoziemcy w Polsce będą mieli łatwiej Ustawa m.in. wydłuża z 2 do 3 lat maksymalny okres, na jaki cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy.
Już po wszystkim. Sejm uchwalił zmiany w OFE Przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na podjęcie decyzji, co się stanie z ich pieniędzmi.
Decyzje nowej komisji dotkną wszystkich Będzie rozpatrywać projekty ustaw z zakresu polityki energetycznej państwa.
"Nie będzie zmian w regulaminie Sejmu" - _ Chcę żyć w kraju, gdzie króluje demokracja, niezależnie od ceny _- podkreśliła marszałek Sejmu.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)