Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie: Mursi kontra Szafik

0
Podziel się:

60 lat po dojściu wojskowych do władzy pierwsze wolne wybory szefa państwa są kolejnym krokiem na drodze do rządów cywilów.

Wybory w Egipcie: Mursi kontra Szafik
(PAP/EPA)

W Egipcie rozpoczęła się dwudniowa druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi oraz ostatni premier mianowany przez ówczesnego prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik (na zdj.).

W pierwszej turze w dniach 23 i 24 maja islamista Mursi uzyskał poparcie ponad 24 procent głosujących, a Szafik - ponad 23 procent głosów.

60 lat po dojściu wojskowych do władzy pierwsze wolne wybory szefa państwa są kolejnym krokiem na drodze do rządów cywilów.

Wybory mogą zakończyć 16-miesięczny okres burzliwych rządów Najwyższej Rady Wojskowej, która objęła władzę po obaleniu Mubaraka w wyniku rewolucji. Jednak wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek nieoczekiwanie uznał za nieważne niedawne wybory parlamentarne, kwestionując prawomocność jednej trzeciej mandatów, sprawa dalszych rządów Rady pozostaje otwarta. Nazwisko nowego prezydenta ma być ogłoszone 21 czerwca.

W trakcie kampanii wyborczej 70-letni Szafik, chcąc zdyskredytować Bractwo, oskarżał je o zabicie demonstrantów podczas zeszłorocznych protestów. Głosił, że zwycięstwo prezydenta-islamisty będzie równoznaczne z cofnięciem się Egiptu do czasów średniowiecza i wykluczeniem kobiet i chrześcijan z życia publicznego. Zdaniem byłego szefa rządu Bractwo przejmie zdobycze rewolucji, którą zapoczątkowali głównie młodzi, świeccy Egipcjanie i do której islamiści przyłączyli się dopiero po pewnym czasie.

Z kolei Bractwo, najstarszy egipski ruch islamistyczny, który obecnie próbuje łączyć konserwatywne wartości społeczne i religijne z hasłami tolerancji i nowoczesności, ostrzegało, że Szafik pozbędzie się demokratycznych zdobyczy rewolucji. Przypominało też, że był on związany z reżimem Mubaraka.

Do głosowania w 83-milionowym Egipcie uprawnionych jest 50 mln obywateli. Lokale wyborcze otwarto w sobotę o godzinie 8 rano i zamknięte będą o godzinie 20. W tych samych godzinach będą czynne w niedzielę.

Czytaj więcej w Money.pl
Człowiek Mubaraka wystartuje w wyborach Sąd Konstytucyjny Egiptu uznał, że obecny parlament został wybrany niezgodnie z konstytucją, i zakwestionował jego skład.
Dyktator w celi. "Zabójstwo z premedytacją? Hosni Mubarak ustąpił ze stanowiska 11 lutego 2011 roku po blisko 30 latach u władzy.
Islamiści poszli na ustępstwa. To przełom Przewodniczący NRW, marszałek Mohammed Husejn Tantawi zwołał na 12 czerwca posiedzenie parlamentu, na którym ma zostać ustalony skład zgromadzenia konstytucyjnego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)