Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe: Do środy można wnioskować o zmianę lokalu wyborczego

0
Podziel się:

Do środy można wnioskować o zmianę lokalu wyborczego. Musi się on jednak znajdować na terenie tego samego okręgu wyborczego.

Wybory samorządowe: Do środy można wnioskować o zmianę lokalu wyborczego
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Do środy można wnioskować o zmianę lokalu wyborczego; musi się on jednak znajdować na terenie tego samego okręgu wyborczego. Osoby niepełnosprawne mogą oddać głos poza swoim okręgiem wyborczym, jeśli na jego terenie nie ma lokalu przystosowanego do ich potrzeb.

W wyborach samorządowych wyborcy są związani ze swoimi okręgami wyborczymi. "Zasada równości wyborów zakłada, żeby wyborca głosował nie tylko na obszarze swojej gminy, ale także w okręgu, w którym mieszka. Okręgi są tworzone w taki sposób, żeby wszyscy wyborcy mieli jednakową reprezentację w radzie. Od liczby wyborców zależy liczba mandatów do zdobycia w danym okręgu" - powiedział PAP Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

Dlatego też możliwe jest dopisanie się do innego spisu wyborców i zagłosowanie w innym lokalu wyborczym, ale jedynie w obrębie tego samego okręgu wyborczego. Jedynie wyborcy niepełnosprawni mogą dopisać się do spisu wyborców poza swoim okręgiem wyborczym na terenie tej samej gminy, ale tylko pod warunkiem, że w ich okręgu wyborczym nie ma lokalu przystosowanego do ich potrzeb.

Wnioski w sprawie dopisania do spisu wyborców w innym lokalu wyborczym można składać w urzędzie gminy do środy.

Informacje o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych powinny być dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej gminy. Powinny znajdować się też w obwieszczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o numerach i granicach obwodów głosowania.

Z danych PKW wynika, że na blisko 26 tys. obwodów głosowania, prawie 9 tys. jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dane o lokalach wyborczych powinny być dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej gminy oraz podawane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

Na wniosek skierowany do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wyborca niepełnosprawny ma prawo otrzymać informacje o wyborach: telefonicznie, w drukowanych materiałach, w tym pocztą elektroniczną. We wniosku trzeba podać: nazwisko, imię oraz adres stałego zamieszkania.

Niepełnosprawny wyborca ma prawo do informacji o: terminie wyborów, godzinach głosowania, właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, lokalach wyborczych najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy, w tym o lokalach przystosowanych do jego potrzeb. Ma też prawo do informacji o warunkach dopisania do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania, komitetach wyborczych biorących udział w wyborach, kandydatach i listach kandydatów oraz warunkach oraz formach głosowania.

Niepełnosprawnemu wyborcy, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną może przebywać osoba udzielająca pomocy. Nie może nią być członek komisji ani mąż zaufania.

Nakładka do głosowania w alfabecie Braille'a jest wydawana w lokalu wyborczym na prośbę osoby niepełnosprawnej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory samorządowe. Padnie rekord? Sondaż Do urn zamierza pójść siedmiu na dziesięciu Polaków. Padnie rekord?
Kaczyński: Zmienić te zaśniedziałe już rządy Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Płocka zaapelował do członków i sympatyków PiS o mobilizację w ostatniej części kampanii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)