Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z dopalaczami. Ponad sto z nich stanie się narkotykami

0
Podziel się:

Ich posiadanie i obrót będą ścigane jako przestępstwo - zapowiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Walka z dopalaczami. Ponad sto z nich stanie się narkotykami
(Reporter Poland)

Projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, był przedmiotem obrad komitetu stałego Rady Ministrów i zostanie skierowany na najbliższą Radę Ministrów.

_ - 114 dopalaczy, zgodnie z projektem, stanie się z dnia na dzień narkotykami; będą podlegały nadzorowi policji i ściganiu tak jak narkotyki, będzie to przestępstwo _ - dodał Radziewicz-Winnicki.

Za wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji i narażanie w ten sposób życia i zdrowia wielu osób na niebezpieczeństwo grozi kara do 8 lat więzienia.

Wiceminister zapowiedział, że znacznie uproszczona zostanie procedura ścigania nieuczciwych sprzedawców, którzy wprowadzają do obrotu dopalacze. _ Będą możliwe kontrole bez zapowiedzi _ - powiedział i dodał, że będzie to _ gruntowna zmiana walki z dopalaczami _.

Jak poinformował, poszerzona ma zostać ponadto definicja dopalaczy. _ Łatwiejsze będzie określanie tego, co jest dopalaczem, a co nim nie jest. Stwierdzać to będzie specjalnie powołana przy ministrze rada ekspercka, która będzie badała i rekomendowała, co już wpisać na listę narkotyków, a co uznać za dopalacz _ - wyjaśnił.

_ Nie ma zgody na to, aby siedem dni wcześniej zapowiadać kontrolę tego, czy ktoś ma dopalacze. To jest kuriozum _ - mówił wiceminister.

Jak dodał, walka z dopalaczami to jest _ ciągły wyścig z chemikami, ponieważ co chwilę powstają nowe cząsteczki, więc trzeba znaleźć je, zidentyfikować, opisać, stwierdzić, jakie mają działanie i upewnić się, że można je ścigać w sposób bezpieczny dla innych gałęzi życia _. _ _

_ - Trudność polega na tym, że to jest obszar przenikania się substancji, które są ważne dla działalności gospodarczej, dla przemysłu, ale też mogą być dopalaczami _ - mówił. Wyjaśnił, że _ bardzo duża cześć tzw. dopalaczy to są substraty stosowane w przemyśle np. chemicznym, lakierniczym, więc nie można zabronić użytkowania danej substancji, bo ona ma bardzo wiele zastosowań _.

Dopalacze, które masowo pojawiły się na rynku przed kilkoma laty, sprzedawano w specjalnych sklepach, korzystając z luk w prawie. W listopadzie 2010 r. Sejm uchwalił ustawę, która zdelegalizowała ich sprzedaż w Polsce. Służby sanitarne przeprowadziły akcję, w wyniku której zamknięto prawie 1400 sklepów oferujących te substancje. Kary za handel dopalaczami nakładane są w trybie administracyjnym. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje od 20 tys. do 1 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze protestują. Chcą im podnieść składkę Naczelna Izba Lekarska podjęła decyzję o zwiększeniu składki z 40 do 60 złotych miesięcznie.
Eksperci oceniają: Schetyna to kot salonowy Radzą jednak, by nie oceniać zbyt szybko nowego szefa dyplomacji i dać mu trochę czasu na wykazanie się.
Bardzo niespokojnie w Neapolu. Policja użyła... Z mundurowymi starła się grupa kilkuset antyglobalistów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)