Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcy w Niemczech domagają się ustanowienia święta

0
Podziel się:

Mieszkający w Niemczech Turcy domagają się od niemieckich władz wprowadzenia ustawowego święta muzułmańskiego oraz zatrudnienia w Bundeswehrze, szpitalach i więzieniach duchownych islamskich.

Turcy w Niemczech domagają się ustanowienia święta
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Mieszkający w Niemczech Turcy domagają się od niemieckich władz wprowadzenia ustawowego święta muzułmańskiego oraz zatrudnienia w Bundeswehrze, szpitalach i więzieniach duchownych islamskich.

_ - Taka decyzja byłaby ważnym sygnałem pod adresem muzułmańskiej społeczności _ - powiedział w sobotę agencji dpa przewodniczący gminy tureckiej w Niemczech Kenan Kolat.

Jego zdaniem najbardziej odpowiednim dniem byłoby Święto Ofiarowania. To najważniejsze święto muzułmańskie obchodzone jest na pamiątkę ofiary uczynionej przez Abrahama ze swojego syna Izmaela, a zamienionej przez Boga na ofiarę z baranka.

Kwestia islamskiego święta będzie tematem zaplanowanego na poniedziałek spotkania nowego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere'a z przedstawicielami organizacji muzułmańskich w Niemczech.

Poprzedni prezydent Niemiec Christian Wulff, chcąc podkreślić znaczenie wspólnoty muzułmańskiej, powiedział w jednym z przemówień, że _ islam należy do Niemiec _. Parafrazując tę wypowiedź, de Maiziere podkreślił, że bardziej odpowiednim sformułowaniem jest raczej powiedzenie _ muzułmanie należą do Niemiec _.

Regularne spotkania między aktualnym szefem MSW a przedstawicielami społeczności muzułmańskiej odbywają się od 2006 roku. Ostatnio, gdy resortem spraw wewnętrznych kierował Hans Peter Friedrich z bawarskiej CSU, w kontaktach między muzułmanami a nim doszło do poważnych zgrzytów. Organizacje reprezentujące niemieckich Turków zarzucały ministrowi, że koncentruje się na sprawach bezpieczeństwa państwa i bagatelizuje inne problemy wyznawców islamu.

W Niemczech mieszka obecnie około 4 mln muzułmanów. Większość z nich - ponad 2,5 mln pochodzi z Turcji. Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdują się wyznawcy islamu z Europy Południowo-Wschodniej - ponad pół miliona.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd nic nie robi w tej sprawie". PiS chce... Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) chce, aby w Sejmie powołany został parlamentarny zespół do spraw mniejszości polskiej w Niemczech.
Turcja w Unii? Niemcy mają propozycję Niemcy zaproponowały otwarcie, po trzech latach przerwy, nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, ale faktyczne przystąpienie do rozmów dopiero po kolejnym raporcie KE ws. sytuacji w tym kraju.
Turcja grozi Merkel: "To nie byle jaki kraj" - _ Mam nadzieję, że Angela Merkel naprawi błąd, który popełniła lub będzie konieczna odpowiedź _ - zapowiedział turecki minister ds. europejskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)