Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny spór w rządzie. Piechociński postawił warunki

0
Podziel się:

Urzędnicy Rostowskiego twierdzą, że trzeba przeanalizować, czy ulgi podatkowe o wartości prawie 2 mld zł rocznie są dobrze adresowane.

Kolejny spór w rządzie. Piechociński postawił warunki
(PAP/Paweł Supernak)

Spór w rządzie o przyszłość specjalnych stref ekonomicznych. Ministerstwo Gospodarki chce wydłużyć ich działanie do 2026 roku. Dodatkowo strefy miałby zacząć działać w biedniejszych regionach z wyższym bezrobociem.

Ministerstwo Finansów odpowiada, że nie ma mowy o automatycznym przedłużeniu działania stref. Urzędnicy Jacka Rostowskiego twierdzą, że trzeba przeanalizować czy ulgi podatkowe o wartości prawie 2 miliardów złotych rocznie są dobrze adresowane.

Minister gospodarki Janusz Piechociński twierdzi, że ma argumenty, które przekonają ministra finansów. _ - Strefy się sprawdziły i dały wielką wartość dodaną. Trzeba przekształcić je w rozsadniki innowacyjności. Trzeba ściągać nowych inwestorów i zadbać by nie niszczyli konkurencji - _ wymienia Piechociński.

Ministerstwo finansów uważa, że strefy nie powinny istnieć dłużej niż do 2020 roku. W całym kraju istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Do tej pory łączna wartość inwestycji przekroczyła 84 miliardy złotych.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski twierdzi, że automatyczne przedłużenie działania stref w obecnym kształcie _ jest wysoce wątpliwe . Grabowski przekonywał dziennikarzy, że są przypadki, kiedy ulgi podatkowe niszczą konkurencję na rynku. - Inwestycje w strefach wypierają polskie inwestycje poza nimi. Polskie firmy nie są w stanie konkurować z firmami działającymi w strefach - _argumentuje.

Grabowski twierdzi, że trzeba przeanalizować, czy ulgi podatkowe o wartości prawie 2 miliardów złotych rocznie są dobrze adresowane. Wiceminister finansów zwraca uwagę, że obecnie większość stref działa w regionach i tak już przemysłowych. _ - Tam gdzie byśmy chcieli by one były czyli na ścianie wschodniej, jest ich mało. To nas martwi - _tłumaczy.

Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) jest to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. SSE to miejsce podlegające specjalnemu, ulgowemu traktowaniu podatkowemu, gdzie przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą na specjalnie przygotowanym terenie i prowadzić ją nie płacąc podatku dochodowego.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zainwestowanie w jednej z Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), dochody które uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej na jej terenie będą zwolnione od podatku dochodowego (CIT - od osób prawnych lub PIT - od osób fizycznych, w zależności od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej).

W SSE przedsiębiorca może otrzymać następujące przywileje:

  • zwolnienie podatkowe (CIT lub PIT),
  • działkę w pełni przygotowaną pod inwestycje po konkurencyjnej cenie,
  • darmową pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją,
  • zwolnienie od podatku od nieruchomości (na terenie niektórych gmin).

Zwolnienia z podatku dochodowego przyznawane w SSE stanowią tzw. regionalną pomoc publiczną, która służy przyspieszeniu rozwoju najsłabiej rozwiniętych regionów UE poprzez wspieranie nowych inwestycji oraz tworzenie nowych miejsc pracy związanych z tymi inwestycjami.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Mogą co miesiąc odwoływać innego ministra _ To igrce w parlamencie. Tak wicepremier Janusz Piechociński ocenia wniosek o odwołanie ministra transportu.
Minister gospodarki: Stało się samo zło Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedział, że będzie proponował wzmocnienie instytucji kontrolnych.
Raport NBP. Ujawnili, o ile wzrośnie PKB i ceny Raport przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce przy założeniu stałych stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)