Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął pakiet przepisów ułatwiających budowę gazociągów

0
Podziel się:

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji specustawy o terminalu LNG ma usprawnić budowę najbardziej potrzebnych dużych gazociągów.

Rząd przyjął pakiet przepisów ułatwiających budowę gazociągów
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG ma usprawnić budowę najbardziej potrzebnych dużych gazociągów. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, które w procesie inwestycyjnym trwają najdłużej.

Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy powstaje terminal LNG w Świnoujściu oraz grupa gazociągów w północno-zachodniej części Polski o łącznej długości ok. 940 km, łącząca terminal z siecią gazową. Zgodnie z ostatnim harmonogramem terminal ma być gotowy do przyjęcia pierwszego transportu LNG do końca grudnia 2014 r. Przyjęty przez rząd projekt rozszerza listę objętych specustawą inwestycji.

_ - Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej Polsce. Ich budowa pozwoli na zwiększenie możliwości wykorzystania gazu z terminalu LNG i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wszystkim krajowym odbiorcom _ - oświadczył minister skarbu Włodzimierz Karpiński, cytowany w komunikacie MSP.

Specustawa upraszcza procedury administracyjne, w ocenie skutków regulacji przyspieszenie inwestycji oszacowano na 14 do 23 miesięcy dzięki m.in. natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, skróceniu terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, brakowi konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego itp.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że na szczególną uwagę zasługują projekty budowy gazociągów przesyłowych do rejonów południowej i wschodniej Polski. Istniejąca tam sieć jest w dużym stopniu wyeksploatowana i nie zapewnia odpowiednich parametrów dostaw, a bez budowy kolejnych gazociągów nie będzie możliwe dostarczanie gazu odbieranego poprzez terminal LNG do mieszkańców tych rejonów Polski - zaznaczyło CIR.

Wśród projektów objętych nowelizacją są też połączenia gazowe z Litwą, Słowacją oraz rozbudowa istniejącego interkonektora z Czechami. _ Zintegrowanie krajowego rynku gazu z rynkami naszych sąsiadów, w tym przede wszystkim krajów UE, przyczyni się do budowy konkurencyjnego rynku gazu w Polsce i zwiększy bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców końcowych _ - ocenił Karpiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom zrezygnował z wielkiej inwestycji Zamiast tej rury ułoży jeszcze jedną nitkę magistrali Nord Stream do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego - informuje dziennik _ Wiedomosti _.
Bruksela zablokuje budowę South Stream? Rosja chce rozmawiać z Komisją Europejską na temat niezgodnych z prawem Unii umów dotyczących gazociągu.
Lobbyści paraliżują resort gospodarki Wojna grup interesów o dziesiątki miliardów złotych, ciągnie się już ponad dwa lata.
Rachunki za prąd wyższe o 50 złotych! Jesteśmy w unijnej czołówce, jeżeli chodzi o wydatki na energię elektryczną. Po uwolnieniu cen będzie jeszcze gorzej - ostrzegają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)