Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Trzej ministrowie oskarżeni o korupcję

0
Podziel się:

Ministrowie uznają zarzuty za element kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Rumunia: Trzej ministrowie oskarżeni o korupcję
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Trzej ministrowie centrolewicowego rządu Rumunii zostali oskarżeni przez Państwową Agencję Antykorupcyjną (ANI) o konflikt interesów i uzyskiwanie dochodów z niewiadomego źródła. Ministrowie uznają zarzuty za element kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

ANI to w Rumunii główny organ walczący z korupcją. Do jej zadań należy weryfikowanie deklaracji majątkowych wszystkich pracowników sektora publicznego oraz monitorowanie, czy pełniąc służbę publiczną, nie popadają oni w konflikt interesów.

Agencja ujawniła _ znaczne różnice _ między wydatkami ministra transportu Ovidiu Silaghiego i deklarowanymi przez niego dochodami.

Według ANI minister w okresie od maja do października tego roku wydał 46 tysięcy euro, na które nie miał pokrycia. Silaghi został ministrem transportu w maju po przejęciu władzy przez centrolewicową koalicję - Unię Społeczno-Liberalną (USL).

Z kolei minister turystyki i rozwoju regionalnego Eduard Hellvig złamał prawo, łącząc funkcję ministra i dyrektora przedsiębiorstwa handlowego - uważa agencja.

Były minister oświaty Liviu Pop, obecny minister ds. dialogu społecznego, został oskarżony o _ konflikt interesów _, gdyż faworyzował związek zawodowy nauczycieli, którego jest sekretarzem generalnym.

Trzej ministrowie zaprzeczyli oskarżeniom i twierdzą, że ANI _ zaangażowała się w kampanię wyborczą _.

Wybory parlamentarne odbędą się w Rumunii 9 grudnia i w piątek ruszyła kampania wyborcza. Centroprawicowa opozycja domaga się odejścia ministrów i dymisji premiera Victora Ponty.

Skandal z ministrami nadszedł w złym momencie dla rządu Ponty, już obciążonego licznymi skandalami, w tym oskarżeniami o plagiat i konflikty interesów, co doprowadziło do dymisji kilku szefów resortów.

Władze Unii Europejskiej ustawicznie deklarują zaniepokojenie słabymi postępami w zwalczaniu korupcji w Rumunii i sąsiadującej z nią Bułgarii. Amnesty International uznaje Rumunię za trzeci z najbardziej skorumpowanych krajów UE, po Grecji i Bułgarii.

Czytaj więcej w Money.pl
Spróbują uniezależnić się od rosyjskiego gazu Rumunia spodziewa się, że podjęcie eksploatacji wielkich rezerw gazu odkrytych pod dnem Morza Czarnego pozwoli jej zmniejszyć zależność od dostaw rosyjskiego gazu, odczuwalną zwłaszcza zimą.
Skorumpowany sędzia zablokuje Schengen? Grozi to kolejnym oddaleniem w czasie bułgarskiego członkostwa w strefie Schengen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)