Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort zdrowia dostał setki wniosków o rozszerzenie refeundacji leków

0
Podziel się:

Jutro wejdzie w życie nowelizacja, zgodnie z którą minister zdrowia będzie mógł objąć refundacją lek w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje wykaz.

Resort zdrowia dostał setki wniosków o rozszerzenie refeundacji leków
(jorgeantonio/iStockphoto)

Do resortu zdrowia wpłynęło już kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek, _ dotychczas do ministerstwa zdrowia wpłynęło już kilkaset wniosków o refundację leków ze względu na wiedzę medyczną, poza wskazaniami zawartymi w ich zarejestrowanej charakterystyce produktu leczniczego _. - _ Takie wnioski wpływają codziennie _ - dodała.

Jutro wejdzie w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, zgodnie z którą minister zdrowia będzie mógł podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje zarejestrowana charakterystyka produktu.

Obowiązująca od 1 stycznia ustawa refundacyjna wprowadziła nowe zasady refundacji leków, sztywne ceny i marże na leki refundowane. Ministerstwo zdrowia po negocjacjach cenowych z firmami farmaceutycznymi publikuje w formie obwieszczenia listę leków refundowanych, która ma być aktualizowana co dwa miesiące. Leki są refundowane tylko według zarejestrowanej charakterystyki produktu leczniczego. Pierwsza lista obowiązuje od 1 stycznia.

Jak mówił na początku lutego wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości i konsultantów krajowych, może wprowadzić na listę refundacyjną lek stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi. - _ Będzie to miało miejsce już w przypadku nowej listy, która zgodnie z ustawą refundacyjną powinna wejść w życie 1 marca. O stosowaniu leków poza wskazaniami rejestracyjnymi muszą decydować eksperci. Nie można zapisywać leków poza naukowo udowodnionymi wskazaniami na podstawie własnego widzimisię _ - podkreślił Włodarczyk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m201069.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowelizacja;ustawy;refundacyjnej;pospiech;niewskazany,66,0,1005634.html) *Debatują nad ustawą. Lekarzom się nie spieszy * Minister Arłukowicz przedstawił komisji zdrowia propozycje zmian w ustawie refundacyjnej. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny. Rzeczniczka resortu zdrowia podkreśliła, że powołana już została Rady Przejrzystości, która będzie te wnioski opiniować. W skład rady weszło dziesięć osób posiadających doświadczenie, uznany dorobek oraz co najmniej stopień naukowy doktora nauk medycznych lub dziedzin pokrewnych, lub innych dziedzin odpowiednich dla przeprowadzenia oceny świadczeń opieki zdrowotnej, w tym etyki, czterech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli prezesa
Narodowego Funduszu Zdrowia, dwóch przedstawicieli prezesa urzędu rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych oraz dwóch przedstawicieli rzecznika praw pacjenta.

Rada Przejrzystości - według przepisów ustawy refundacyjnej - zastąpi Radę Konsultacyjną Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Naczelna Rada Lekarska chce nowelizacji ustawy refundacyjnej, aby to lekarze mogli decydować o zapisywaniu pacjentom leków refundowanych, stosowanych poza zarejestrowanymi wskazaniami terapeutycznymi. O refundację różnych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi apelowało w mediach wiele towarzystw naukowych oraz stowarzyszeń pacjentów.

O ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Lekarze nadal niezadowoleni. Kolejne zmiany? Zobacz, o co apeluje Naczelna Rada Lekarska.
Lekarze są pewni. Ustawa do Trybunału W ocenie OZZL, niekonstytucyjny jest tryb uchwalenia zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
To ważna zmiana dla lekarzy i aptekarzy Nowelizacja przepisów, znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)