Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Warszawie. Rada zmieniła budżet, żeby sfinansować wybory

0
Podziel się:

Miasto przeznaczy na referendum między innymi pieniądze, za które miało budować drogi.

Referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz<br/> jest zaplanowane na 13 października
Referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz<br/> jest zaplanowane na 13 października (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rada Warszawy podjęła dziś uchwałę dotyczącą nowelizacji budżetu na 2013 rok. Zakłada ona między innymi przesunięcie środków na organizację referendum w sprawie odwołania prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Miasto przeznaczy na ten cel 2 miliony złotych.

Będzie to część subwencji drogowej, przekazywanej przez rząd samorządom na finansowanie lub refinansowanie inwestycji drogowych. Nie są to pieniądze _ znaczone _ i mogą być przeznaczone na cel inny niż budowa dróg. Koszt wynagrodzenia członków komisji - 0,5 mln zł - pokryją dzielnice.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jego koszty pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy referendum. W przypadku referendum w Warszawie oznacza to, że środki na referendum będą pochodzić z kasy miasta.

Z wyliczeń ratusza wynika, że gdyby prezydent miasta została odwołana, a później miały odbyć się przedterminowe wybory, łączny koszt obu głosowań wyniósłby ok. 6,5 mln zł.

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz zostanie zorganizowane 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) _ niezwłocznie _ wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Obecna kadencja samorządu kończy się 21 listopada 2014 r. Przedterminowe wybory są zarządzane przez premiera, a rozporządzenie w tej sprawie musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw przynajmniej na 80 dni przed dniem wyborów. Nie ma więc szansy, by wybory odbyły się przed 21 listopada tego roku, a w przypadku, gdyby miały one wypaść w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed upływem kadencji, rada miasta może zdecydować o ich nieprzeprowadzaniu. Wtedy do końca kadencji funkcję prezydenta sprawuje tzw. komisarz.

Czytaj więcej w Money.pl
To grozi Warszawie po powołaniu komisarza - _ To jest ten bilans, który każdy warszawiak powinien mieć w głowie _ - przestrzega szef mazowieckiej PO.
Ulgi dla rodzin od Gronkiewicz -Waltz Wszystkie warszawskie rodziny od 2014 r. będą mogły korzystać, na preferencyjnych warunkach, z komunikacji miejskiej oraz z oferty stołecznych placówek sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)